Gebelik, doğum, doğum sonu izleme ve bakım olayının yenidoğan sağlığına etkisi
  1. Tez No: 60926
  2. Yazar: NESRİN MEMETALİ (ERDEK)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ TÜMERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Sağlıklı bir kuşak için, sağlıklı bir gebelik doğum ve doğum sonu yenidoğanın izlenme ve bakım olayının istenen düzeyde olup olmadığı konusunda çalışma yapıldı. Çalışma grubuna alınan 120 anne ve bunların yenidoğan bebekleri denek olarak değerlendirildi. Çalışma grubumuza alınan annelerin % 82.5*i 20 - 34 yaş grubu arasında idi. Bu bulgumuz en sağlıklı gebelik yaşı olarak nitelenen yaş grubuna uymaktadır. Gebelik sırasında yapılacak izlemenin yeni doğan sağlığını olumlu etkilediği gerçeği yadsınamaz. Çalışmamızda annelerin büyük çoğunluğunun düzenli izlenmek dikleri saptandı. Yapılacak eğitim ile önce halk sağlığı görevlileri eğitilmeli »sağlıklı bir toplum elde etmek için gebeliğin istenilen şekilde geçmesi gerekliliği kavratıl- malıdır.daha sonra bu kişilerin bölgelerindeki anne adaylarını eğitmeleri istenmelidir. Çalışma grubumuza alman annelerin % 6. 7* si okuma yazma bilmiyordu ve % 31,7*si Karadeniz bölgesinden % 25»9%u Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden idi. Annelerin ortalama menarş yaşı 12-14 arasın da bulundu. Sonuç ülke içi benzer çalışmalar ile koşuttu.Çalışma grubumuza alman annelerin # 74,2 si son bebeğine isteyerek gebe kalmıştı. Bu gebelik % 42.2 annenin ilk gebeliği idi. annelerin # 56.7vsi w istenmeyen gebelik karşısında kürtaj olmalı " yanıtını verdi. % 25 «8 anne 1-6 kez kürtaj olmuştu. Bu bulgular gebe kalındığında ne olursa olsun doğurmalı anlayışının değiştiğini göstermektedir. Çalışmamız sonucunda % 16.66 oranında kan yakını evlilik ve bunların yenidoğanlarında % 4-5 oranında özürlülük olayı saptandı. Sonuç ülke içi benzer çalışmalar ile koşuttu. Çalışmamızda % 7617 oranda bebekler, doğum boy ve tartısı bakımından dünya standartlarına uyumdu idi. Bu sonuç ülke içi çalışma sonuçları ile de koşuttu. yenidoğan sağlığını etkileyen bu etkenlerin istenilen düzeyde azalabilmesi ancak etkin ve yaygın bir sağlık eğitimi ile gerçekleşecektir. Bu eğitim, halk sağlığı hizmetinde görevli hemşireler:, tarafından ev ziyaretleri sırasında yada sağlık kurumlarında düzenlenecek toplantılar ile yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
93 SUMMARY In order to achieve a healthy generation, a study is performed to state healthy pregnancy, birth and health condition of the newborn. 120 mothers with their newborn babies are included in the study. xhe 82.5 % of the mothers who are included in the study are ag'ed between 20 to 34-. This is the most healthy pregnancy age group. It* s true that the follow-up during the preg nancy effects the newborn* s health in thi best way. In our study it* s stated that the majority of the mothers haven£t been followed-up properly. Firs t of all the members of society health should be educated and should be tought about necessity of the well-known pregnancy period. After that these people are expected to educate the mother can- dedates. The 6.7 % of the mothers included in the stu dy hadn*t been edicated in any subject. The 31.7 % of them were from the Black Sea fegion and 25.9 % were fmom the East and South-east Anatolia.94 The mean menarch age of the mothers is found to range between 12 to 14.The result is performed some to similiar studies in the courtry. The 7$. 2 % of the mothers included in the stu dy become pregnant by their wish. It was the first pregnancy of the 42. 2#. The 56.7 % of the mothers stated that abor tion had to be performed when there was no wish for con tinuing the pregnancy. The 25.8 % of the mothers had abor tions ranging from 1 to 6 by their wish. This states that thb thought to bore a child in every condition after be- caming pregnant is changing. k$ the results our study it^s roudd that there is 16.66 % blood-related marriages and there is 45 % con- genitally excused newborns from these marriages. This re sult is some to similiar studies performed in the courtry. In our study the 76.7 % oy the babies corres pond to universal standards of birth weight and telness. this results is "same to similiar studies performed in the country. fhe reduce the number of factors effecting the health of the newborn to the desired level can be ac hieved by society health education. This education should be performed by the nurses working: the society health bv home visits or in the conferansces held by the health services.