'Hemşirelik süreci' uygulamasının şizofren hastaların iyileşme ve çevreye uyumlarına etkisi
  1. Tez No: 60925
  2. Yazar: NURHAN EREN BIKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi, Psikiyatri Kliniği, Psikoz Servisinde yatmakta olan 10 deney 10 kontrol top lam 20 şizofren hasta üzerinde yapılan bu araştırmada, hemşirelik süreci uygulanan hastaların, davranış, semptom, iyileşme ve sosyal uyumlarındaki değişmeler ile hemşirelik süreci uygulanmayan hastaların, davranış, semptom, iyileşme ve sosyal uyumlarındaki değişmeler araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, hemşirelik süreci uygulanan hastaların, hemşirelik süreci uygulanmayan hastalara göre daha fazla düzeldiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, performed at the Psyciatry Department of Istanbul Fakulty of Medicine, University of Istanbul, 20 schizophrenic inpatients observed, 10 inpatient were subjected to nursing process and the other 10 were control. The changes in the behaviour, semptom, recovery and social a daptation were observed. The results obtained from the group which was subjected to the nursing process were significantly better than the control group.