Psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin, hastaların servise kabulleri ile ilgili bilgi düzeylerinin ölçülmesi
- Tez No: 60928
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRSEN YÜRÜGEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 1988
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu araştırma, psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin, hastaların servise kabulleri ile ilgili bilgi düzeylerinin ölçülmesi amacı ile planlanmıştır. Araştırma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Araştırma ve uygulama Has taneleri ile Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesi psikiyatri servislerinde yapılmıştır. Sağlık Lisesi mezunu 100 hemşire araştırma kapsamına alınmıştır. Verileri toplamak için; araştırmacı tarafından çeşit li literatür bilgisine dayanılarak hazırlanan anket formun dan ve araştırmacının gözlemlerinden yararlanılmıştır. Bulgular bilgisayar tarafından değerlendirilmiş ve değerlendirmede yüzdeleme ve ki-kare testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, hemşirelerin çoğunluğunun hasta kabulünde yapılan işlevlerle ilgili bilgilerinin yeterli olduğu fakat bu bilgilerini yeterince beceriye dönüştüremedikleri görülmüştür. Araştırma kapsamına alınan Sağlık Lisesi mezunu olan hemşirelerin %94'ü Psikiyatri hemşireliğinin uzmanlık gerek tiren bir hemşirelik dalı olduğuna inandıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca kurum yöneticileri tarafından görevlendirilen toplam 60 hemşirenin 31'inin psikiyatri hemşireliğini severek yapmadığı bulunmuştur. Görevlendirilirken özellikle psikiyatri kliniklerinde çalışacak hemşirelerin istekli olması göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
- 40 - SUMMARY This study has been planned in order to evaluate the knowledge levels ct the nurses who work at psychiatric ^clinics about the administration of patients. This study has been made at Medical Faculty and Cer rahpaşa Medical Faculty of Istanbul University and Psychiat ric Hospital of Bakırköy. 100 high school graduates have been included in the study. In order to gather the data a questionnaire which is prepared through various literature, and observations of the researcher have been used. The results have been evaluated by computer and the percentage and chi-square test has been used during the evaluation. As a result, it has been found out that the majority of the nurses havethe enough knowledge related with the administration procedures but it has been thought that they could not put their knowledge into practice sufficiently.