İstanbul Gültepe gecekondu bölgesinde sağlık örgütüne yakın-uzak oturan annelerin 0-24 aylık çocuklarındaki hastalık belirtilerine ilişkin bilgi ve davranışları
  1. Tez No: 60929
  2. Yazar: FARAHNAZ GRAFFARİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul'un Şişli ilçesine bağlı Gültepe bölgesinde, Gültepe sağlık ocağına yakın-uzak oturan ve 0-24 aylık bebeği olan annelerin çocuklarındaki hastalık belirtilerine ilişkin bilgi ve davranışlarını araştırmaktır. 17-42 yaş arasında çoğunluğu ev kadını ve okuma yazma oranları Türkiye geneline göre yüksek olan 20D anne ça lışma grubumuzu oluşturmuştur. Annelerin çocukları hastalandığı zaman bir sağlık kuruluşuna başvurmaları ve doğumlarını hastanede yapma oranları yüksek bulunmuştur. Bu sonuç bölgemizin sosyo ekonomik kültürel yapısı bakımından mutluluk vericidir. Annelerin çocukları sadece hasta olunca tıbbi kont role götürmeleri onların çocuk sağlığı, sağlığının geliştirilmesi, korunması ve devam ettirilmesi konusundaki bilgilerinin yetersiz olduğunu ve çocuk sağlığına fazla önem ver mediklerinin göstergesi olarak kabul edilebilir. Annelerin çocuklarındaki hastalık belirtilerine iliş kin bilgi, dikkat ve davranış biçimlerinin, benzer konuda yapılan diğer çalışma sonuçları doğrultusunda olduğu görülmüştür. Zaman zaman gelenek ve göreneklerin gücünü yansıtan nitelikteki yanıtların yanısıra, literatür bilgisinden faz la farklılıklar göstermeyen sonuçların bulgulanması dikkat çekici bulunmuştur.Annelerin, çocuklarının sağlıktan sapma ve hastalık belirtileri olan, ağrı, öksürük, bulantı-kusma, konstipasyon, pamukçuk, pişik ve konak gibi konunun güncel olguları karşısındaki bilgi, ilgi ve davranışlarında sağlık ocağının yakınlık ve uzaklığının etkili olduğu görülmüş ve bu durumun annelerin konuya ilişkin bilgi, ilgi, davranışlarını olumlu olarak etkilediği gösterilmiştir. Aynı olayın farklılığı, annelerin çocuklarının sağlıktan sapma ve hastalık belirtilerinin devamı olan, ateş, dispne, iştahsızlık, diare ve bulaşıcı hastalıklar gibi konunun diğer güncel olgularına ilişkin bilgi-davranışlarında etkili olmadığı dikkat çekici bulunmuştur. Buna karşın bu belirttiğimiz konularda annenin eğitim düzeyi, ailedeki çocuk sayısı ve annenin İstanbul'da oturma süresinin etkinliği açıkça görülmüştür. Çalışmamız sonunda, vurgulanacak bir gerçekte, annelerin çocuklarının hastalık belirtilerine ilişkin bilgi- davranışlarına sağlık ocağının yakınlık-uzaklık etkisinin farklılıklar göstermesinde, sağlık ocağının ilgili konulardaki nitelik ve nicelik olarak yetersizliği yanısıra annelerin çeşitli gelenek ve göreneklerin etkisi altında farklı bireysel ve sosyo-ekonomik kültürel özellikler gösteren ailelere bağlı olmalarının etkinliği idi.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the knowledge and behaviour of mothers the health and sickness situation of their babies aged 0-24 months in Gülte'p'e region of Istanbul Şişli district close to Gültepe Health Center. Twd hundred mothers mere chosen mostly among house wives of 17-42 age group, with a rather high educational level compared Turkish papulation in general. Those mothers who are applying to health centers when their children sick and the percentage of pregnant women who gave birth in the hospitals was high. This result is a very satisfactory situation as for as the socio-economic and cultural position of the region is concerned. Mothers usually took their children to health control only when they were sick. This means that they are poorly aware about child care, health conservation and protection from illness. This also indicates how little they care about child welfare. Mothers usually know very little about ilness symptoms, they act carelessly when there is change in the normal behaviour of their infants. The same situation is found among other similar research results. Dccasionaly the force of traditional know-how and customs prevailing, results were obtained similar to those found in the literature which was rather interesting.- 11 - Mothers living in the neighborhood of the health centers were more concerned about the illness symptoms such as pain, cough, nausea-vomiting^ constipation, Diaper Rash, moniliasis and Seborea. Those mothers were much more aware and educated about health care. It was interesting to find that there was an indifference in the behaviour of the mothers uhen faced uiith symptoms such as high fever, dispne, lost of appetite, diarrhea and contagious illnesses. The edicational level of the mother, the number of children in the family and finally the years that mother has lived in Istanbul were significant factors in the awareness of child care. As a result of our research, emphasis is put on the educational level of the mothers, vicinity to the health care center, the quality and competence of the people at the health center as well as the difference in the behaviour of the traditionally minded mothers of various socio-cultural levels.