Mahmûd Teymûr'un Selvâ fî Mehebbi'r-rîh adlı romanı üzerine bir inceleme
An analysis on Mahmud Teymûr's novel Selva is in the breeze of the wind
  1. Tez No: 609298
  2. Yazar: FATMANUR ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Modern Mısır Edebiyatı'nın önemli temsilcilerinden biri olan, hikâye, roman ve tiyatro yazarı olarak bilinen ve bu alanlarda çok sayıda eser telif etmiş olan Mahmûd Teymûr'un hayatı, edebi kişiliği, üslûbu ve eserleri hakkında kısaca bilgi verildikten sonra Selvâ fî Mehebbi'r-Rîh (Rüzgârın Esintisindeki Selvâ, 1944) adlı eseri incelenmiştir. Söz konusu romanda konu, olay örgüsü, kişi, zaman ve mekân unsurları, edebî kaynaklar temel alınarak ve modern edebiyat kurallarına uygun olarak tahlil edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, after briefly giving information about the life, literary personality, style and works of Mahmûd Teymûr, who is one of the important representatives of Modern Egyptian Literature, known as story, novel and theater writer and has written many works in these fields, his novel“Selvâ is in The Breeeze of the Wind”is examined. In this novel, subject, chain of events, person, time and place elements are tried to be analyzed on the basis of literary sources and in accordance with the rules of modern literature.