An investigation of NLP-based activities and their effects on language learners' speaking anxiety: A case study
NLP temelli etkinliklerin araştırılması ve bu etkinliklerin yabancı dil öğrenenlerin konuşma kaygısına etkisi konusunda bir araştırma: Durum çalışması
- Tez No: 609297
- Danışmanlar: PROF. DR. BENA GÜL PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
1986 yılında, Horwitz, Horwitz ve Cope'un, yabancı dil kaygısı kavramını ayrı bir değişken olarak tanımlamasıyla birlikte; bu konu, birçok araştırmacının dikkatini çekmiştir. Konuşma kaygısı ve sinir dili programlaması (NLP) temelli aktivitelerin geliştirilmesi üzerine olan bu tezde; NLP temelli etkinliklerin bir üniversite evreninde, öğrenenlerin konuşma kaygısına bir etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Bir devlet üniversitesinin yabancı diller okulunda 55 katılımcı ile gerçekleştirilen bu çalışmada, iki araştırma sorusuna cevap aranmıştır: bir devlet üniversitesi evrenindeki katılımcıların konuşma kaygısının tanımlanıp ve kaygı düzeylerinin belirlenmesi ile NLP temelli aktivitelerin katımcıların konuşma kaygısı üzerine etkisi olup olmadığının araştırılması. Bu amaçlarla, katılımcılara öncelikle öntest uygulanarak konuşma kaygıları ve seviyeleri belirlenmiştir. Sonra, yedi hafta boyunca NLP temelli etkinliklerle katılımcılara uygulama yapılmış ve her bir uygulama sonunda, katılımcılardan aktiviteler hakkında yazılı görüşleri toplanmıştır. Son olarak, katılımcılarda uygulama sonrası bir etki olup olmadığını gözlemlemek için, katılımcılara son-test uygulanmıştır. Bu çalışmanın verilerini, uygulama sonrası toplanan yazılı görüş formları ve uyarlanmasının Saltan tarafından yapılıp Horwitz, Horwitz ve Cope tarafından geliştirilen ölçeğin uygulanmasıyla toplanan veriler oluşturmaktadır. Bu ölçek, bu çalışmada hem ön-test hem de son-test olarak uygulanmıştır. Toplanan veriler hem SPSS ve AMOS programlarını kullanarak istatistiksel olarak, hem de NVIVO programını kullanarak içerik açısından analiz edilmiştir. Bulgular katılımcıların uygulama öncesi orta seviyede konuşma kaygısı yaşadığını göstermiştir. Ancak, NLP temelli etkinliklerin katılımcılara uygulanmasından ve katılımcıların bu aktiviteler hakkında bilgilendirilmesinden sonra, konuşma kaygılarında azalma olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu çalışmadaki bulgular, dil öğrenenlerin yaşadığı önemli zorluklardan birisi olan konuşma kaygısının, NLP temelli etkinliklerle azaltılabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu çalışmada olumsuz iç ses konuşma kaygısı nedeni olarak katılımcılar tarafından oldukça fazla vurgulanmıştır ve bireysel kaynaklı sebepler“benlikten kaynaklanan sebepler (self-inflicted)”olarak ilk kez farklı olarak bu çalışmada isimlendirilmiştir. Son olarak, çalışmanın bulguları öğrenenler, öğretmenler, müfradat düzenleme komite üyeleri ve araştırmacılar için yeni öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Since being defined as a separate variable by Horwitz, Horwitz, and Cope in 1986, foreign language classroom anxiety has generated a great deal of interest among researchers. This thesis aims to focus on the investigation and adaptation of Neuro-Linguistic Programming (NLP) activities and their effects on the speaking anxiety of language learners at a university context. The present study, which was carried out in a language school of a state university with 55 language learners, aimed to find answers for two research questions: if and to what extent language learners have speaking anxiety at a university context and whether NLP-based activities can have any effect on the speaking anxiety of the language learners at a university context. With these aims, participants were first administered a pre-test to check their present state. Then, NLP-based activities were implemented over seven weeks, and after each activity, participants were asked to write a reflection on the activities. Lastly, a post-test was administered to the same participants to see if they experienced any changes after the implementation of the activities. The data of the present study were collected with the written reflection of participants after the implementation of NLP-based activities and a foreign language speaking anxiety measurement scale, developed by Horwitz, Horwitz, and Cope and adapted by Saltan. The same scale was used both as a pre-test and a post-test in the present study. To analyse the collected data, both SPSS and AMOS were used for statistical analysis and NVIVO for content analysis. The findings showed that participants experienced a moderate level of speaking anxiety before the implementation of NLP-based activities. However, after introducing participants to the NLP-based activities and providing guidance on how to use the activities, learners' speaking anxiety decreased to a low level. In other words, the findings demonstrated that speaking anxiety, which is one of the challenges language learners face, can be reduced with NLP-based activities. Besides, in the present study, one reason for the speaking anxiety of the language learners caught more attention than the others, which is negative self-talk. Furthermore, personal reasons for speaking anxiety were re-named as“self-inflicted”in the present study for the first time. Finally, some suggestions and implications for learners, teachers, curriculum developers, and researchers were provided.