Laktik asit bakterisi + enzim karışımı inokulantın farklı mısır çeşitleri silajlarının kimyasal kompozisyonu ve rumende kuru madde parçalanabilirlik özellikleri üzerine etkileri
Effects of maize varieties and lactic acid bacteria + enzym mixture on chemical composition and in- sacco degradation characteristics of dry matter of maize silages
- Tez No: 609309
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUMAN KILIÇALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma, Çorum İli İskilip ilçesi koşullarında yetiştirilecek farklı silajlık mısır çeşitleri (Sakarya, Aga ve Ada 351) ve laktik asit bakteri+enzim karışımı inokulantın mısır silajlarının kimyasal kompozisyonuna, besin maddelerinin rumende parçalanabilirliğine etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan silajlık mısır çeşitleri 2016-2017 vejetasyon döneminde Çorum İli İskilip İlçesi koşullarında ekimi yapılmıştır. Bu amaçla, araştırma 3 baş ergin rumen kanüllü (3.5 cm iç çapında) Karayaka koçu, mısır silajların, rumende kuru madde ve ham protein parçalanabilirliklerini belirlemek için naylon torba tekniği yöntemi kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme düzenine göre yürütülmüştür. Mısır çeşitlerine LAB+E inokulantının uygulanması, KM, NDF ve HP içeriklerini etkilememiştir. Silajların ham kül içeriği en yüksek Aga çeşidinde olduğu tespit edilmiş (p=0.06) ve LAB+E inokulantı silajlardaki ham kül düzeyini düşürmüştür (p=0.06).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of different silage maize varieties (Sakarya, Aga and Ada 351) and lactic acid bacteria + enzyme mixture inoculant in Iskilip district of Çorum province on the chemical composition of corn silages and rumen degradability of nutrients. The silage maize varieties used in the research were cultivated in randomized blocks in Çorum-İskilip conditions in 2016-2017 vegetation period. For this purpose, three adult rumen cannulated (3.5 cm internal diameter) Karayaka ram were used to determine the dry matter and crude protein degradability of corn silages by using nylon bag technique. The experiment was carried out in a randomized block design.The application of LAB + E inoculant to maize varieties did not affect dry matter, NDF and crude protein contents. The highest ash content of silages was found to be of Aga cultivar (p = 0.06). and LAB + E inoculant reduced crude ash levels in silages (p = 0.06).