Çevre ceza hukuku, sınırlar ve uluslararası gelişmeler ışığında yeni hukuki imkanlar
Environmental criminal law, limitations and new legal possibilities in the light of international developments
  1. Tez No: 609310
  2. Yazar: DENİZ BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VESİLE SONAY EVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Tez çalışmasının konusu, çevre ihlallerinin ceza hukuku sorumluluğu açısından değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme belirli sınırlar ve güçlükler ile fırsatlara ilişkin tartışmaları içermektedir. Çalışmada, çevrenin korunmasına ilişkin hukuk kaynaklarının dinamik gelişimi incelenmiştir. Türkiye'de çevrenin korunması ve ceza hukukunda kısıtlı çevre ceza hukuku uygulamaları ele alınmış, uluslararası alanda çevrenin kirletilmesinden kaynaklı zararlara ilişkin cezai sorumluluk hakkında hukuki düzenlemeler irdelenmiştir. Son yıllarda giderek artan, çok uluslu şirketlerin ticari faaliyetleri nedeni ile meydana gelen küresel çevresel ihlallerine karşı ceza sistemi ve kurallar bütünü hakkında tartışmalara yer verilmiştir. Çevrenin kirletilmesi ve çevresel ihlallere karşı kamu hukuku alanında çoğunlukla idare hukuku uygulansa da, anayasa hukuku, sorumluluk hukuku ve ceza hukuku giderek daha çok başvurulan alanlar olmaya başlamıştır. İdare hukukunun, idari düzenlemelerin kapsam ve uygulamasının yetersiz kaldığına ilişkin görüşler ceza hukuku mekanizmalarının gerekliliği tartışmalarını çoğaltmıştır. Özellikle, sanayi devriminin hızlandırdığı küreselleşme süreci ile, yerel ölçekli çevre sorunları, çok boyutlu ve etkilerini küresel ölçekte gözlemleyebildiğimiz bir sorunsala dönüşmüş ve bu, çevrenin korunması yönünde uluslararası bağlayıcı ve etkili hukuki araçlarının daha geniş bir tartışma konusu yapılmasını tetiklemiştir. Bu çalışmada sanayileşme ve küreselleşmenin etkisiyle, sürdürülebilir kalkınma, risk değerlendirmesi, önleme ilkesi gibi evrensel çevresel ilkeler ile sanayileşmenin kaçınılmaz sonuçlarından biri olan çevre sorunları, sınır aşan ekolojik kriz döneminde çevrenin korunmasına ilişkin hukukun nasıl konumlandığını ve ceza hukuku tartışmalarının nereye denk geldiği yönündeki tartışmalar, çevrenin korunmasına ilişkin hukukun dinamik gelişimi çerçevesinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main topic of my study is an evaluation of the environmental violations in terms of the criminal law liability, which also includes a discussion about both certain limitations and strains as well as the opportunities. The study tackles several discussions regarding the Turkish Criminal Law in general together with the environmental criminal law implementations, criminal liability at the international area due to the damages resulting from the environmental pollution and a set of system and principles of criminal law about the recently rising phenomena of environmental violations caused by the commercial activities of the multinational companies. Although environmental pollution is generally considered within the field of administrative law; recently it has started to be addressed under the constitutional law, liability law and criminal law too. Moreover, the discussions about the necessity for criminal mechanisms increased dramatically due to the incapability of the administrative law as well as the limited scope of administrative arrangements and implementations. As a result of the globalization that has accelerated after the industrial revolution, the local environmental problems turned into multi dimensional problems whose impacts can be observed even in global scale. This drastic change triggered the discussions about the internationally binding and instrumental legal tools in terms of the environmental protection. The focal subject of this study is to make an evaluation of the discussions and the dynamism of these discussions about the ways in which law takes a stance and the territory of penal law debates regarding the protection of environment in the face of trespassing ecological violations, ecological crisis and rampant ecological destruction inevitably caused by the current improper industrialization and globalization that fail to follow the ecological principles of sustainable development, risk assessment and prevention.