Hacimsel yoğunluk ayarlı/yoğunluk ayarlı radyoterapi cihazının mekanik ve dozimetrik kontrollerinin ARCCHECK ile yapılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of mechanical and dosimetric quality assurance of volumetric modulated arc therapy/intensity modulated radiotherapy devices with arccheck
  1. Tez No: 609354
  2. Yazar: MEHMET EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH FARUK ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyoterapi Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda bulunan YART(Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi), HYART(HacimselYoğunluk Ayarlı Radyoterapi)ve SBRT(Stereotaktik VücutRadyoterapisi) yapma özelliği olan Varian TrilogyiX 120 –ÇYAŞ doğrusal hızlandırıcı tedavicihazında yapılmıştır.Etkintedavinin temellerinden biri olan demet kalite kontrol testleri,doğrusal hızlandırıcının mekanik kontrollerinin doğru ve düzenli bir şekilde yapılmaması;tümör kontrol olasılığının düşmesine vehedefe yakın organların daha yüksek doz almalarına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden ülke-mizde ve uluslararası protokoller doğrultusunda gerekli görülen kalite kontrol testleri zorunlu tutulmuştur. Çalışmamızda bu testlerin birçoğunu başka dozimetrik ekip-manlara ihtiyaç duyulmadan hem YART/HYART hasta tedavi kalite güvenirlik test-lerini yapmak hem demekanik ve dozimetrik kontrolleri de tek bir dozimetrik ekip-manla yapmaktır. Bu çalışmada daArcCHECK®, farklı model ve tipte dozimetrik ekipmanlarla(Su Fantomu, Gafkromik Film) dozimetrik ve mekanik yönden karşılaştırılmıştırve bu ölçümlerin birçoğunun ArcCHECK® ile alınabilirliği ince-lenmiştir.Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre ArcCHECK® dozimetrik ekipmanı ile doğrusal hızlandırıcı cihazlara ait mekanik kontrollerin yapılabilirliği tespit edil-miştir. ArcCHECK® dozimetrik ekipmanı ile eşmerkez kontrolü, gantri açı kontrolü, enerji profil kontrolü ve ÇYAŞ/JAW kontrolleri yapılmıştır.Aynı ölçümler su fantomu ve gafkromik film ile de alınmıştır. Zaman, tekrarlanabilirlik ve hassasiyet açısından ArcCHECK® dozimetrik ekipmanındiğer ölçüm yöntemlerine göre üstün olduğugörülmüştür. AncakÇYAŞ/JAW pozisyon doğruluğu açısından tek bir ÇYAŞ'e ait veri elde edilememesi yönü ile yetersiz olduğu görülmüştür.Bulgularımız ArcCHECK®'inhasta yoğunluğu fazla olan kliniklerde mekanik ve dozimetrik kalite güvenirlik testlerinde kullanılabileceğini göstermiştir
Özet (Çeviri)
This study will be carried out on the Varian Trilogy iX 120-MLC linear accelerator which is capable of performing IMRT (Intensity Modulated Radiotherapy), VMAT (Volume-tric Modulated Arc Therapy) and SBRT (Stereotactic Body Radiotherapy) in the Department of Radiation Oncology at Recep Tayyip Erdoğan University Training and Research Hospital.When the quality assurance tests and the mechanical controls of the linear accelerator are not performed correctly and precisely, the probability of tumor control may be reduced and the healthy tissues in the proximity of a tumor volume may take a higher dose. In order to avoid such adverse events, quality assur-ance tests in line with international protocols are mandatory in our country. In our study, without any other dosimetric equipment, IMRT/VMAT patient specific QA and mechanical and dosimetric QAs will be performed with a single dosimetric equipment. ArcCHECK® will be dosimetrically and mechanically compared with different models and types of dosimetric equipment e.g. Water Phantom, EPID, and Gafchromik Film and thus investigate to take many of these measurements with ArcCHECK®. The results of the study indicated that the mechanical QA tests of linacs can be performed with ArcCHECK® dosimetric system. The tests of isocenter verifica-tion, gantry angles, dose profiles and MLC/JAWs were carried out with Arc-CHECK®. All the measurements were also taken with water phantom and Gaf-Chromic films. The superiority of ArcCHECK® system to the other systems with respect to time, repeatability and sensitivity was observed. However, in the position verification tests of MLC/JAWs, ArcCHECK® was found to be inadequate because of lack of a single MLC leaf position data. Our results showed that ArcCHECK® can be used for the tests of dosimetric and mechanical QA in the clinics with high work-load.