Nişancızâde'nin Nûru'l-ʻAyn adlı eserinin tahkik ve tahlili (34-39. fasıllar)
The edition-critique and examination of Nişancizâde's work entitled Nur al-'Ayn (Chapters between 34 and 39)
  1. Tez No: 609465
  2. Yazar: SÜHEYLA AKÇAY BİÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BARDAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
On yedinci yüzyılda yaşayan Nişancızâde, on beşinci yüzyıl fakihi Şeyh Bedreddin'in yargılama usûlü ve muamelata dair telif ettiği ve uzun yıllar mahkemelerde başvuru kaynağı olarak kullanılan eseri Câmi'u'l-fusûleyn'i düzenlemek ve ıslah etmek amacıyla Nûru'l-'ayn fi ıslâhi Câmi'u'l-fusûleyn adlı eseri kaleme almıştır. Bu çalışma, Nûru'l-'ayn'ın 34-39. fasıllarının Câmi'u'l-fusûleyn ile incelenmesini ve karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Nûru'l-'ayn'daki 34-39. fasıllar birbirinden farklı altı konuyu kapsamaktadır. Bu fasılların konuları Câmi'u'l-fusûleyn'le ortakken, muhtevaları farklılık arzetmektedir. Araştırmamız iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, iki eserdeki bu fasılların muhtevası üslup ve telif tarzı bakımından karşılaştırılmış, Nişancızâde'nin yaptığı eklemeler ile fasıllardan çıkardığı meseleler ve son olarak kaynaklardan yararlanma üslubu incelenmiştir. Böylece Nişancızâde'nin Câmiʿu'l-fusûleyn'i nasıl ve hangi yöntemlerle ıslah ettiği tespit edilmiştir. İkinci bölümde ise Nûru'l-'ayn'ın 34-39. fasılları, iki farklı müellif nüshasına dayanarak tahkik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nişancızâde, a scholar who lived in the seventeenth century is the author of the book titled Nûru'l-'ayn fi ıslâhi Câmi'u'l-fusûleyn. This book aims at correcting and organizing a fifteenth century book on juristictive methodology and transactions by Şeyh Bedreddin; Câmi'u'l-fusûleyn, which was used as a reference work in courts for a years. The purpose of this study is to examine and compare the chapters 34-39 in Nûru'l-'ayn and in Câmi'u'l-fusûleyn. The chapters 34-39 in Nûru'l-'ayn consist of six different topics. While the topics of these chapters are the same with the ones in Câmi'u'l-fusûleyn, their contents are different. This study consists of two chapters. In the first chapter, the content of the chapters in these two books are compared in terms of their wording and writing style. Also, the additions by Nişancızâde and the topics that he removed from the sections, and the way he used the sources are examined. In this way, we found out how and by which methods Nişancızâde improved Câmi'u'l-fusûleyn. In the second chapter, we presented an edition-critique of chapters 34-39 of Nûru'l-'ayn based on two different copies of the book.