Kamu politikası oluşturulma sürecinde Adıyaman milletvekillerinin TBMM'de yasama faaliyetleri (2002-2015
The legislative activities of Adıyaman deputies in the TGNA in the process of public policy (2002-2015
- Tez No: 609474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SARITÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu tez çalışması, kamu politikası aktörleri olarak 22. dönem, 23. dönem, 24. dönem Adıyaman Milletvekillerinin 2002-2015 yıllarında Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapmış oldukları yasama faaliyetlerini içermekte ve bu yasama faaliyetleri ile ilgili kamu politikası bağlamında değerlendirmede bulunmaktadır. Milletvekillerinin sosyal durumu, yaşları, eğitim durumları incelenmiş; kamu politikası aktörü olarak TBMM'de yaptıkları konuşmalar ve yasama faaliyetleri araştırılmıştır. Bu çalışmada 2002 ile 2015 yılları arasında milletvekillerinin yasama faaliyetleri, kamu politikası aktörü olarak, değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışması hazırlanırken 2002-2015 yıllarına ait Türkiye Büyük Millet Meclisi Tutanak Dergileri incelenmiş, meclis tutanaklarından milletvekillerinin yasama faaliyetleri ile ilgili kayıtlar tespit edilmiştir. Bu çalışma, 2002-2015 yılları arasında TBMM'de görev yapan Adıyaman milletvekilleri ile sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes legislative activities of 22nd, 23rd and 24th term Adıyaman deputies as public policy actors in The Grand National Assembly of Turkey from 2002 to 2015 and evaluates public policies related to these legislative activities. The social status, ages and educational situations of deputies, and their speeches and legislative activities in the parliament as public policy actors have been investigated. In this study, it is aimed to evaluate the effects of legislative activities of deputies between 2002 and 2015 on public policies. During the preparation of the thesis, The Journal of Records of the Grand National Assembly of Turkey were reviewed from 2002 to 2015. Records relating to legislative activities of deputies have been identified. This study was limited to the activities of deputies of Adıyaman in The Grand National Assembly of Turkey between 2002-2015.