Yenidoğanda anne sütüne başlama süresinin bebeğin fizyolojik tartı kaybına ve ilk bir ay içindeki tartı artışına etkisi
  1. Tez No: 60950
  2. Yazar: MÜGE KENANLI (ŞALLI)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL KAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Çalışmamız anne sütüne erken ve geç başlanmasının bebeğin fizyolojik tartı kaybına ve ilk bir aydaki tartı artışına etkisini ortaya çıkarmak amacıyla planlandı. Araştırma Sosyal Sigortalar Kurumu Bakırköy Doğumevi ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi doğumhane ve yenidoğan servisinde yapıldı. Araştırma grubunu normal doğumla miadında doğan bebekler arasından rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 15 kız, 15 erkek toplam 30 denek oluşturdu. 15 yenidoğana doğumdan sonraki ilk 4 saat içinde, 15 yenidoğana ise doğumdan 24 saat sonra anne sütü başlandı. Deneklerin fizyolojik tartı kayıplarını değerlendirmek amacı ile doğumda ve onuncu gün alınan tartı değerleri karşılaştırıldı. Anne sütüne doğumdan sonraki ilk 4 saat içinde başlayan yenidoğanların ilk 10 gün içinde doğum ağırlıklarının % 1.79±0.8'ini kaybettikleri görülürken anne sütüne doğumdan 24 saat sonra başlayan yenidoğanların doğum ağırlıklarının % 2. 0111.97' sini kaybettikleri saptandı. Yenidoğanların bir ay içindeki tartı artışları incelendiğinde, anne sütüne ilk 4 saat içinde başlanan deneklerde doğum ağırlıklarının % 4.5711.77 oranında tartı artışı görülürken anne sütüne doğumdan 24 saat sonra başlanan denekler de bu oranın % 3.4512.69 olduğu saptandı.Sonuç olarak anne sütüne erken başlanan yenidoğanların anne sütüne geç başlanan gruba kıyasla fizyolojik tartı kayıplarının daha az, bir ay içindeki tartı artışlarının ise, daha fazla olduğu saptandı. Bu çalışma, doğum ve yenidoğan ünitelerinde ana çocuk sağlığı merkezlerinde görevli sağlık personelinin, hizmet içi eğitime alınarak anne sütünün önemi, başlama zamanı ve verilme süresi hakkında eğitilmesi, kitle iletişim araçlarıyla an ne sütünü özendirici yayın ve programlara ağırlık verilmesi gereğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
- 43 - SUMMARY Our studying planned to bring up influence of breast milk on neonatal when they start to suck early and late during first month and also for bring up influence on their physiological losing weight. This examination has been made in Social Security Association Bakırköy Maternity Hospital and in Child Sickness Hospital. This examination made on 30 babies which 15 babies of them girls and the rest boys. 15 babies of them started to suck breast milk within 4 hours after birth and the another 15 babies started to suck breast milk within 24 hours after birth. These 30 babies losing weight compared during first 10 days and has seen that the losing weight percentage of 1.79±0.8% on earlier starter and the latest starters losing weight percentage 2.01±1.97%. In according to examination of neonatal' s put on weight during the first month; the following items ascertained. When a neonatal started to suck breast milk within 4 hours after birth the percentage of put on weight 4.57±1.77% and when a neonatal started to suck breast milk within 24 hours after birth the percentage of put on weight 3.45+2.69%.- 44 - The earlier starter's comparisons to late starter's of to suck breast mil'k, the ascertain result losing weight less than late starter and putting on weight more than late starter during the first month. This study which made at mother-baby health council for, importance of breast milk, beginning time of breast milk, regarding education of period and take care for breast milk. In this respect this study stated has to work according to a programme and importance of breast milk on neonatal.