İliestomili ve kolostomili süt çocuklarında deri bakımı için kullanılan çinko oksit pomat ile bal uygulamalarının etkinliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 60949
  2. Yazar: GÜNGÖR ÇİÇEK (TOKTAŞ)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY GÖRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Çalışmamız ileostomi ve kolostomi ameliyatı sonrası ostomi çevresindeki karın derisinde pişik oluşmuş süt ço cukları üzerinde yapıldı. Araştırma, infekte ve dekibitüs yaralarının tedavisinde etkili sonuçları görülen her yerde kolayca temini mümkün olan balın, pişik tedavisinde klasik olarak kullanılmakta olan çinko oksit pomattan daha etkili olabileceği düşüncesi ile planlandı. Araştırma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fa kültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalında yapıldı. Araştırma grubumuzu 0-12 aylık çocuklar arasından rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 27 erkek, 3 kız toplam 30 vaka oluştur du. 1. grup vakalarımızın ostomi çevresindeki pişikli olan üzerine bal, II. grup vakalarımızda ise çinko oksit pomat uygulandı. Stomanm ince barsak veya kalın barsak seviyesinde yapılması, gelen dışkının sarı şekilli veya yeşil sulu o- luşu, çocuğun beslenme inicimi, barsak infeksiyonun varlığı gibi pişik oluşumunu etkileyen faktörlerin her iki grupta eşit olarak görüldüğü saptandı. Bu durum elde edilen sonuç ların doğrudan kullanılan madde ile ilgili olduğunu göster mektedir. Sonuç olarak bal uygulanan grupta pişikte iyileşme olmamasına karşın, çinko oksit pomat uygulanan grupta II veya III. günden itibaren karın derisindeki eritem veya papüller de azalma görülerek deri 5. ve 6. günde normal gö rünüm kazandı. - 39 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been done on new borns who had had diaper rashe around ostomy, after ileostomy and colostomy operation. The research, has planed on idea to show that; the honey which is very easy to obtain every where is more effective than the zinc oxide on ointement the treatment of infected and decubitus injurjy. The research has been done in Istanbul University Pediatric Surgery Department of Cerrahpaşa Medical Faculty, Randomly chosen 0-12 months old 27 mail, 3 jemale patients have taken place in the study. In the first group cases, the honey is applied againfc-fe zinc oxide ointement applied second group. The location of stoma ether on ileum or on colon, the color and the concentration of gaita, way of feeding or precency of intestinal infection as a diaper rashe cau ses, have been seen equially in both group, so that the applied materials have been seen independently effected from these causes on the diaper rashe. At the end of this study, erytem or papüller decrea se has been seen from the second or third day on the abdo minal skin, consequantly the skin has been seen normal in the fifth and sixth day, on the zinc oxide applied patients but there were no heal on diaper rashe on honey applied patients yet. - 40 -