Psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin, hastalardaki psikotik davranışları değerlendirebilmeleri hakkında bilgi düzeylerinin ölçülmesi
- Tez No: 60951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu araştırma, psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin hemşirelik bakımını planlarken ve hastaya bakım verirken hastadaki psikotik davranışları değerlendirmede ne derece bilgi sahibi olduğunu ölçmek amacı ile planlanmıştır. Araştırma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fa kültesi, İstanbul Tıp Fakültesi, ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi psikiyatri kliniklerinde çalışan; baş hemşire, sorumlu hemşire ve yatak başı hemşiresi olmak üzere 100 hemşireyi kapsamıştır. Verileri toplamak için, araştırmacı tarafından çeşitli literatür bilgisine dayanılarak hazırlanan anket formu ve araştırmacının gözlemlerinden yararlanılmıştır. Sonuçlar, bilgisayar tarafından değerlendirilmiş ve değerlendirmede yüzdeleme ve“t test”i kullanılmıştır. Sonuç olarak; hemşirelerin hastadaki psikotik davranışları değerlendirme ile ilgili bilgi düzeylerinin iyi olduğu bulunmuş fakat gözlemlerimiz bize hemşirelerin hastaya yaklaşım ve bakımda becerilerinin yeterli olmadığını düşün dürmüştür. Bu bulguların ışığı altında, hastadaki psikotik davranışları gözlemek, değerlendirmek., ve daha etkili hemşirelik bakımını vermek için öneriler ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 37 - SUMMARY This study has been planned in order to evaluate to what extent the nurses who work in the psychiatry clinics have the knowledge of assessment about psychotic behaviours of the patients while they are planning and implementing the nursing care. This study has been covered 100 nurses, who are con sisted from head nurses, supervisor nurses and bedside nur-, ses, working at the hospitals of Cerrahpaşa Medical Fa culty and Medical Faculty of Istanbul University and Psychi atric Hospital of Bakırköy. In order to gather the data a questionnaire which is prepared through various literature, and observations of the researcher have been used. The results have been evaluated by computer; istatis- tically by using percentage and“t”test. As a result, it has been found out that nurses have a good level of knowledge for assessing patients' psychotic behaviours but our observations have made us think that skills ^f nurses are not sufficient approaching to the pati ents and nursing them. In the light of these data, some sug gestions have been put farward about observing and asses sing the patients' psychotic behaviours and more effective nursing.