Türkiye üniversite sporları federasyonu süperlig ; Müsabakalarına katılan sporcuların doping bilgi düzeyleri ve doping ile ilgili düşüncelerinin incelenmesi
Examination of knowledge and opinion about doping of atletes who participated in superleague games in Turkey university sports federation
  1. Tez No: 609513
  2. Yazar: BAŞAK ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu süper lig müsabakalarına katılan sporcuların doping bilgi düzeyleri ve doping ile ilgili düşüncelerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. İkincil amaç olarak ise; üniversitelerdeki sürperlig düzeyindeki sporcuları doping bilgi düzeyleri ve doping ile ilgili düşünceleri demografik faktörler açısından incelenecek doping kullanımında ne derece yatkın oldukları araştırılmıştır. Bu çalışmanın evrenini; Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından yapılan ve spor organizasyonlarına katılan sporcular oluştururken, örneklem grubunu ise; Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu süperlig müsabakalarına katılan basketbol (n=204), voleybol (n=212), hentbol (n=213), futbol (n=240), güreş (n=441) ve atletizm (n=284) branşlarındaki gönüllü katılım sağlayan 1594 sporcu oluşturmuştur. Araştırmada tarama yöntemi ve nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Ölçek Sargın (2007) tarafından geliştirilen ve 24 maddeden oluşan“Doping Bilgi Düzeyi ve Düşünce Anketi”kullanılacaktır. Araştırmamızda ise crombach Alpha güvenirlilik katsayısı 0,90 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been conducted in order to examine the levels of doping knowledge of the athletes and their ideas about doping participating in the super league competitions of the University Sports Federation of Turkey. In universities league-level athletes' extent of knowledge about doping and their thoughts about doping has been searched in terms of demographic factors. This study unit is formed by the athletes who participated in sports organizations carried out by the University Sports Federation of Turkey; the study's sample group is formed by 1594 volunteer athletes who participated in Super League of the University Sports Federation of Turkey in the branches of basketball (n = 204), volleyball (n = 212), handball (n = 213), football (n = 240), wrestling (n = 441) and athletics (n = 284). In this study, survey technique and quantitative research methods are used. As a scale, ''Doping Knowledge Level and Thought Questionnaire'', developed by Sargın (2007), which consists of 24 items, will be used. In our study, crombach Alpha reliability coefficient was found to be 0.90.