Improving some geotechnical properties of organic soil by using waste stone powder
Taş tozu kullanarak organik zeminlerin bazı geoteknik özelliklerinin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 609514
  2. Yazar: SALAMA OMAR ALOSMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Genel olarak, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve sanayi devriminin ilerlemesi kent ortamını olumsuz yönde etkilemektedir. Geri dönüşümlü atık malzemeler artık geoteknik kullanımda, özellikle de zemin iyileştirme alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada organik zemin stabilizasyonu üzerindeki etkilerini araştırmak için taş tozu (SP) kullanılmıştır. Bu atık toz, organik zemin ile karışımın kuru ağırlığına göre %10, %20, %35 ve % 50 oranlarında karıştırılmıştır. Bu karışımlar üzerine düşen koni deneyi testi, modifiye sıkıştırma testi, serbest basınç dayanımı testi ve konsolidasyon testi gibi birçok test yapılmıştır. Sonuçlar, likit limit, plastik limit ve plastisite indeksinin taş tozu ilavesiyle azaldığını göstermiştir. Modifiye kompaksiyon testi için, % 50 SP ilavesiyle maksimum kuru yoğunluk artmış ve %50 SP ilavesiyle optimum nem içeriği azalmıştır. Bunu ilaveten, yapılan serbest basınç dayanımı testi %10 SP ilavesiyle hazırlanan örneklerde en yüksek değeri vermiştir. Sıkışma indeksi (cc), şişme indeksi (cs) ve ilk boşluk oranı, artan SP oranı ile azalmıştır. Hacim sıkıştırılabilirliği (mv) daha fazla SP eklendiğinde azalmıştır. SP ilavesiyle konsolidasyon katsayısı (cv) artmıştır.
Özet (Çeviri)
In general, improving the quality of life and the progress of industrial revolution adversely affect the urban environment. Recycled waste materials are now widely utilized in geotechnical usage, particularly in soil improvement fields. In this study, stone powder (SP) was used to investigate its effects on the stabilization of organic soil. The waste powder was blended with organic soil at different percentages of 10%, 20%, 35% and 50% by dry weight of mixture. A series of tests such as fall cone test, modified compaction test, unconfined compressive strength test and consolidation test have been performed on the mixtures. The results showed that the liquid limit, plastic limit and plasticity index decreased with the addition of stone powder. For compaction test, the maximum dry density increased by the addition of 50 % of SP and the optimum moisture content has decreased with adding 50% of SP. In addition, the unconfined compressive strength increased with adding stone powder with comparing to untreated soil and the maximum obtained value of unconfined compressive strength was at using 10% of SP. The compression index (cc), swelling index (cs) and the initial void ratio decreased with increasing SP ratio. The volume compressibility mv decreased with adding more SP. Inversely, the consolidation coefficient (cv) increased with the SP addition.