HSLA çeliklerinden mikro/nano ultraince yapılı cıvata üretimi ve bu cıvataların özeliklerinin incelenmesi
Bolt production from micro/nano ultrafine structured HSLA steel and investigation of the properties of this bolt
  1. Tez No: 609523
  2. Yazar: KAZIM BUĞRA GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Mikroalaşım çelikleri olarak da bilinen yüksek dayanımlı düşük alaşım (HSLA) çelikleri türdeşlerine oranla çok daha yüksek mekanik ve fiziksel özelliklere sahip çeliklerdir. Bu çelikler başta otomotiv, boru, yapı ve savunma sanayi olmak üzere birçok sektörde yüksek talep görmekte ve gelişimlerini sürdürmektedirler. İlerleyen teknoloji ile birlikte değişen ihtiyaçlar sebebi ile mevcut malzemelerin geliştirilmesi için yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Ultraince taneli malzeme üretimi ise bu çalışmalar sonucu ortaya çıkan ve malzemenin özelliklerini dramatik bir şekilde değiştiren bir yöntemdir. Nano boyuta indirgenen taneler sayesinde malzeme süperplastik özellik göstererek üstün mekanik özelliklere sahip olmaktadır. Bu tezin kapsamında, cıvata üretiminde kullanılan mevcut hammaddelere alternatif yaratarak, cıvataların kullanım ömrünü arttırmak ve bu sayede maliyeti ve iş gücünü azaltmak hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda HSLA çelikleri ultraince taneli yapılmak üzere ağır plastik deformasyon (SPD) tekniği olan çok yönlü dövme işlemine tabi tutulmuştur. İşlenen bu numunelerin mekanik özelliklerini belirleme amacı ile çekme ve sertlik testleri uygulanmıştır. Bu test sonuçları ve numunelere ait mikroyapılar tez amacı doğrultusunda incelenmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
High-strength low-alloy (HSLA) steels, also known as microalloy steels, has much higher mechanical and physical properties than their counterparts. These steels are high demanded in many sectors, especially in the automotive, pipe, construction and defense industries and are continuing their development. Due to the changing needs with the advancing technology, intensive studies are being carried out to develop the existing materials. Ultrafine grained material production is a method that emerges as a result of these studies and dramatically changes the properties of the material. The reduction of the grains to nano size not only enhance the materials' properties but also gives the material superplastic properties. The scope of this thesis is, increase the service life of the bolts and thus to reduce the cost and labor by creating an alternative material to the existed raw materials used in production. In order to achieve that, HSLA steels were subjected to severe plastic deformation (SPD) technique, a multi-axial forging process, to obtain ultrafine grain size. In order to determine the mechanical properties of these samples, tensile and hardness tests were applied. The results of these tests and microstructures of the samples were examined and analyzed for thesis purposes.