Gaziantep il merkezinde öğrenimine devam eden erken ergenlik dönemindeki çocukların güneşten korunma davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the sun protection behaviours of children in early adolescence who are studying in Gaziantep city centre
- Tez No: 609524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, Gaziantep il merkezinde öğrenimine devam eden erken ergenlik dönemindeki çocukların güneşten korunma davranışlarının değerlendirilmesi amacı ile tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırma verileri gerekli izinler alındıktan sonra araştırmacı tarafından geliştirilen Çocuk ve Aileye Yönelik Bilgi Formu, Güneşten Korunma Davranış (GKDÖ), Güneşten Korunma Karar Dengesi (GKKDÖ) ve Güneşten Korunma Öz Yeterlilik (GKÖYÖ) Ölçekleri ile Eylül 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın örneklemini Gaziantep il merkezinde eğitim veren ortaokullardan basit rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenen ve çalışmanın yapılmasına izin verilen 24 okuldaki; 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri arasından rastgele seçilen ve çalışmaya katılımı için ebeveynlerinden yazılı onay alınan 1154 öğrenci oluşturdu. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 21 programı kullanıldı. Çalışmaya katılan çocukların %60.9'unun kız, yaş ortalamalarının ise 11.33±1.10 yıl olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was planned to evaluate the sun protection behaviours of children in early adolescence who were studying in the city centre of Gaziantep. After necessary permissions were obtained, the research data were collected with the Child and Family Information Form developed by the researcher, Sun Protection Behaviour (SPBS), Decisional Balance for Sun Protection (DBSP), and Sun Protection Self-Efficacy (PDSQ) scales between September 2018 and January 2019. The sample of the study consisted of 1154 students who were randomly selected from 5th, 6th, 7th and 8th grade students from 24 schools which were identified by simple random sampling method from secondary schools in Gaziantep city centre among the schools from which permission was taken to conduct the study and also written consents were taken from the parents of the students for participation in the study. SPSS 21 program was used to evaluate the data. It was found that 60.9% of the children who participated in the study were girls and the mean age was 11.33 ± 1.10 years.