Siirt-Madenköy maden sahasında açılan üretim kuyusunun teknik açıdan değerlendirilmesi
Technical evaluation of production shaft drilled in Siirt-Madenköy mine site
  1. Tez No: 609568
  2. Yazar: ATA SUÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yeraltı madenciliğinde kuyu yerinin, sağlam formasyonlar içerisinde ve cevher bloğuna yakın konumda seçilmesine dikkat edilir. Uygun kuyu yerinin belirlenmesinde sahada yapılan jeoteknik sondajlar önemli rol oynamaktadır. Daha sonraki aşama ise uygun kuyu açma yönteminin belirlenmesidir. Klasik kuyu açma yöntemi; delme-patlatma, nakliyat ve tahkimat gibi ana aşamalarından oluşmaktadır. Bu çalışma kapsamında Siirt Madenköy maden sahasında açılan üretim kuyusu; delme, patlatma, nakliyat, tahkimat, havalandırma ve drenaj çalışmaları teknik açıdan incelenmiştir. Kuyu açma kazısında uygulanan iki patlatma paterninin performansı karşılaştırılmıştır. 1. paternin özgül şarjı 2.65 kg/m3 olurken 2. paternde özgül şarj 1.88 kg/m3 olarak patlayıcı sarfiyatı yaklaşık oranında düşürülmüştür. İkinci delme paterni ile delik sayısı ve patlayıcı madde sarfiyatı azaltılmış, kuyu ilerleme hızı arttırılmıştır. Bununla birlikte, daha düzgün kuyu kesiti elde edilmiştir. İkinci patlatma paternininin kuyunun tamamında uygulanmasının sakıncalı olduğu belirtilmiş olup, formasyon özelliklerine bağlı olarak paterninin düzenlenmesi gerektiğinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In underground mining, it is observed for the place of the shaft to be within solid formations and be close to ore block. Geotechnical drillings in the site play a significant role in determining the proper place for the shaft. The next stage is to determine the proper shaft drilling method. The classical shaft drilling method consists of main stages such as drilling–blasting, transportation and fortification. In this study, the production shaft drilled in Siirt Madenköy mine site was technically evaluated in terms of drilling, blasting, transportation, fortification, ventilation and drainage works. The performance of two blasting patterns applied in shaft drilling were compared. The specific charge of the 1st pattern was 2.65 kg/m3 while the specific charge in the 2nd pattern was 1.88 kg/m3; therefore, explosive waste was approximately reduced. The number of holes and explosive waste were decreased with the second drilling pattern and the drilling pace was increased. Furthermore, a more proper well section was acquired. It was stated that it was undesirable to apply the second blasting pattern to whole of the shaft and the importance of adjusting the pattern according to the formation properties was stressed.