Termal kamera sistemlerinin optik özellikleri, rüzgar türbinleri ve güneş enerji santrallerindeki uygulamaları
Optical properties of thermal camera systems, applications in wind turbines and solar power plants
  1. Tez No: 609567
  2. Yazar: ONUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTALMIŞ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Fotovoltaik panellerin ve Rüzgar Türbinlerinin termal kameralarla görüntülenmesi; pislenme, tozlanma, serseri kurşun, mikro film çatlakları vs. çevrenin durumundan etkilenmekte. Bu çevre durumda en önemlisi kirlenmedir. Bu tez çalışmasında; Termal kameraların optik özelliklerini kullanarak Rüzgar Türbinleri ve Güneş Enerji Santrallerinde çevre durumları altında, yarı iletken malzeme silisyum tabanlı polikristal fotovoltaik panellerin ve rüzgar türbinlerinde arızaların önceden noktasal ve tespiti verimleri üzerine etkisi teorik de incelenmiştir. Çeşitli deneysel ölçümlere ait veriler kullanılarak hesaplamalar yapılmıştır. Çeşitli arızalar görüntü üzerinden tespit edilmiş özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, thermal cameras which detect IR (infrared) radiation emitted by objects because of heat and turn them into images as a result of different algorithms were studied theoretically. Fault detection of photovoltaic panels and wind turbines, which are Application Areas of thermal cameras, has been investigated. The use of thermal cameras in the detection of photovoltaic panel failures caused by contamination and different reasons that decrease electrical energy production in photovoltaic panels has been investigated. Specifically, it was concluded that silicon-based polycrystalline photovoltaic panels can be predicted without failure by using thermal camera images together with current-voltage graphs shown in different fault types.