Füruzan ve Tomris Uyar'ın hikâyelerinde aile kurumu
Family institution in füruzan and Tomris Uyar's stories
- Tez No: 609604
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL KEFELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin amacı toplumu etkileyen çeşitli siyasi sosyal olayların toplumun en küçük birimi olan aileyi ne ölçüde etkilediği, değişen aile kurumu koşullarının 1970'lerden itibaren hikâye kitaplarını yayımlayan Füruzan ve Tomris Uyar adlı yazarların hikâyelerinde nasıl yansıtıldığıdır. Dönemin ve hikâyelerin koşullarını daha iyi anlamak adına öncelikle Türk edebiyatında aile kurumunun Tanzimat döneminden yazarların yazdığı döneme (1960 yılına) kadarki süreçte nasıl işlendiği genel hatlarıyla verilmiştir. 1960 yılından itibaren yazarların yazdıkları dönemleri aydınlatması amacıyla sosyal, siyasi ve edebi ortamkısaca verilmiştir. Yazarların biyografileri ve edebiyat anlayışları da hikâyelerini anlamada yardımcı olacağı düşünülerek eklenmiştir. Böylece aynı dönemde ürünlerini vermiş, benzer dünya görüşüne sahip iki hemcins yazarın aile kurumunu işleyişlerindeki hâkim temalar, benzerlikler ve farklılıklar tablolarda ve başlıklar halinde ortaya konmuş, başlıklar altında 1971'den itibaren yayımladıkları hikâye kitapları kronolojik sıralamayla değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde yazarların aile kurumunu işleyişlerindeki ortak ve farklı yönler ele alınarak gerek aile kurumunun hikâyeciliğimizdeki konumu gerek Füruzan ve Tomris Uyar hikâyeciliğinin özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of thisthesis is to what extent the various political social events affecting the society affect the family, the smallest unit of society, and how the changing conditions of the family institution are reflected in the stories of the writers Füruzan and Tomris Uyar who have published story books since 1970s. In order to be ter understand the conditions of the period and the stories, first of all, how the family institution was handled in the period from the Tanzimat period to the period written by the authors (1960) was given in general terms. Since 1960, the social, political and literary environment has been given briefly in order to enlighten the periods written by the authors. Authors' biographies and literary understanding shave been added to the understanding of their stories. Thus, the dominant themes, similarities and differences in the functioning of the family institution of two fellow writers of similar worldview, who produced their products in the same period, were presented in tables and titles, and the story books published since 1971 under the titles were evaluated in chronological order. In the conclusion part, the common and different aspects of the authors' functioning of the family institution were discussed and both the position of the family institution in our storytelling and the characteristics of Füruzan and Tomris Uyar storytelling were determined.