Murathan Mungan'ın eserlerinde tarihin işlevi
The function of history in Murathan Mungan's works
- Tez No: 609605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPHAN YUSUF AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışması, Murathan Mungan'ın tarihsel kurmaca eserlerinin birer alternatif tarih anlatısı olarak okunabileceğini göstermeyi amaçlıyor. Murathan Mungan, şiir ve öykülerinde tarihsel malzemeden çokça faydalanır. Bunun sebebi, onun kurmaca dışı metinlerine bakılarak anlaşılabilir. Mungan, özellikle deneme yazılarında tarih karşıtı bir söylem oluşturur. Tarihin, geçmişe dair hakikatleri yansıtmada yetersiz olduğunu sıklıkla dile getirir. Çünkü geçmiş, bir daha geri dönülmemek üzere yaşanmış ve bitmiştir. Geçmişte yaşananlarla ilgili söylenen her söz, söyleyenin bir yorumu olabilir ancak. Bunun yanında, Murathan Mungan tarih kavramını nesnellikle ilişkisi bakımından da sorgular. Ona göre, geçmişi aktarmada en büyük güce sahip olan iktidarın ve bir birey olarak tarihçinin kimliği, geçmişin eksiksiz bir şekilde, yaşandığı gibi aktarılmamasında doğrudan etkilidir. Mungan, tarihteki tüm bu eksiklikleri gidermede edebiyatı bir alternatif tarih aracı olarak kullanır. Tarihi edebiyatla günceller. Onun tarih konulu eserlerine, güncelleme kavramı çerçevesi içinden bakılırsa olası ve nitelikli bir okumanın kapısı aralanabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to show that Murathan Mungan's historical fictional works can be read as alternative narratives of history. Murathan Mungan uses a lot of historical material in his poems and stories. The reason for this can be understood by looking at his non-fiction texts. Mungan creates an anti-historical discourse, especially in his essays. He often states that history is insufficient to reflect the truths of the past. Because the past has lived and ended without ever going back. Any word that is said about what happened in the past can only be an interpretation of the person who says it. Besides, Murathan Mungan questions the concept of history in terms of its relation to objectivity. According to him, the identity of the power and the historian as an individual, which has the greatest power in transferring the past, is directly effective in not transferring the past in a complete way. Mungan uses literature as an alternative history tool to address all these shortcomings in history. Updates history with literature. His works on history can be opened to a possible and qualified reading from the perspective of the concept of updating.