Leishmania donovani'nin kobayda meydana getirdiği patolojik değişiklikler
- Tez No: 60961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKİN SERMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Çalışmamızda 1,5-2 aylık ve yaklaşık 300 gr. ağırlığında 21 adet erkek kobay kullanılmıştır. Kontrol grubunu ayırdıktan sonra 5' erli 3 gruba ayrılan 15 kobayın her birine birinci gön yaklaşık 2.129.600, ikinci gün ise 1.166.500 adet leishmania donovani promastigotu intraperitoneal olarak verilmiştir. Her gruptaki hayvanların sırasıyla 4, 8 ve 12. haftalarda otopsileri yapılmış ve hayvanların dalak ile karaciğerlerinde zamana bağlı olarak gittikçe artan oranlarda büyüme ve kanlanma olduğu gözlenmiştir. Bu organl ardan yapılan yayma preparatlarda dalaktaki makrofajların ve karaciğerdeki Kupffer hücrelerinin aitoplazmalarının Leishmania donovani amastigotuyla dolu olduğu saptanmıştır. Histolojik kesitlerde ise parazitlerin seçilememesine karşılık bir iltihaplanmanın varlığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, 21 male guiena pigs, 1,5-2 months old and weighs approximately 300 gr. were used. After reserving the control group, 15 guiena pigs were divided into three groups of 5 and first day approximately 2.1291600 and second day app. 1.166.500 Leishmania donovani promastigotes were injected intraperitonially to each of the 15 guiena pigs. Autopsy of the guiena pigs of each group were made at 4, 8 and 12 weeks and in the guiena pigs' livers and spleens, growth and hemoraggia were seen in the ratios depending on time. Prom the materials prepared from liver and spleen, it's observed that cytoplasma of macrophage in the spleen and kupffer cells in the liver woro £ull of Leiohmania donovani aaiauti^oLuu. Although parasites can't be seen in the materials prepared histological presence of an infiltration is observed.