Giardia intestinalis tanısında duodenal sıvı, dışkı incelenmesi ve IFA (indirekt fluoresans antikor) yönteminin değerlendirilmesi
- Tez No: 27703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Giardiasis'in teşhisinde dışkı incelemelerinden daha iyi sonuç verebilen metotların varlığını belirtmek amacı ile gastrointestinal şikayetleri olan 100 hastadan alınan endoskobik duodenal aspire sıvıları ile dışkıları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ayrıca bu hastalardan alman serum örnekleri tndirekt Fluoresans Antikor (İFA) yöntemi uygulanarak Giardiasis'e karşı antikor varlığı araştırılmıştır. Çalışmamıza aldığımız 100 hastanın 10'unun (%10) dışkısında, 19'unun (%19) aspire sıvısında, 9 hastanın (%9) ise hem dışkısında hem de duodenal aspire sıvılarında Giardia görülmüştür. Giardiasis'e karşı antikor varlığını belirlemek amacı ile G.intestinalis lost formları antijen olarak kullanılmış ve 100 hastanın serum örneklerinde İFA yöntemi uygulanmıştır. 100 hastanın 49'unda (%49) antikora rastlanmamıştır. 19 hastada (%19) 1/4; 7 hastada (%7) 1/8; 14 hastada (%14) 1/16; 8 hastada (%8) 1/32; 2 hastada (%2) 1/64, 1 hastada (%1) 1/128 titrelerinde antikor varlığı saptanmıştır. 100 hastanın 76'sında (%76) IgM anti korlarına rastlanmazken, 21 hastada (%21) 1/4, 3 hastada (%3) 1/8 titrelerinde IgM antikor varlığı saptanmıştır. Pekçok parazitin ortak antijenik özellik göstermesinden dolayı ortaya çıkabilecek yanlış pozitif sonuçlar serolojik yöntemlerle yapılan çalışmalarda her zaman bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle yaptığımız çapraz reaksiyon çalışmaları sonucu, Giardiasis, Leishmaniasis, Toxoplasmosis ve Trichomoniasis tanısı konmuş hasta serumlarının, kendi özgül antijenleri dışındaki diğer antijenlerle 1/16 titresine kadar pozitif reaksiyon verdiği gözlenmiştir. Buna göre, Giardiasisin serolojik tanısında 1/16 ve üzerindeki pozitif reaksiyonların anlamlı olacağı sonucuna varılmıştır. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to show there are the better methods to diagnose Giardiasis than stool specimen examinations, endoscopic duodenal aspirates of 100 patients were examined for Giardiasis and compared with their stool specimen ex aminations. Additionally, sera samples of these patients were examined for antibodies against Giardiasis with Indirect Fluorescance Antibody (IFA) tec- niqiie. G.intestinalis cysts or trophozoites were detected in 10 patients (10%) stool samples, 19 patients (19%) duodenal aspirate samples, in 9 patients (9%) both in their stool and duodenal aspirate samples, out of 100 patients. To detect antibodies against Giardiasis, G.intestinalis cysts were used as an antigen, and IFA technique was applied to 100 patients sera samples. No antibody detected in 49 patients (49%) out of 100. The following dilutional results were obtained respectively. In 19 patients (19%) were 1/4; 7 patients (7%) were 1/8; 14 patients (14%) were 1/16; 8 patients (8%) 1/32 and 2 pa tients (%2) 1/64, 1 patient (1%) 1/128 was found positive for IgG. In 21 pa tients (21%) were 1/4, 3 patients (3%) 1/8 found positive dilutions for IgM. Since most of the parasites, share common antigens, false positive results has been always a trouble for serologic tests. For this reason cross reactions were detected with positive sera samples of Giardiasis, Leishmaniasis, Tox oplasmosis and Trichomoniasis with the other antigens except their specific antigens positive results were seen till 1/16 dilutions. Starting from this point sera titers over 1/16, for Giardiasis, considered to be significant. 37