Kentsel dönüşümün mekânsal ve toplumsal yansımaları: Gaziantep Nuri Pazarbaşı mahallesi örneği
Spatial and social reflections of urban transformation:The case of Gaziantep Nuri Pazarbaşı neighborhood
  1. Tez No: 609628
  2. Yazar: HALİL ECER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET RAGIP KALELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Economics, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünya nüfusunun yarısından fazlasını barındıran kentlerde, nüfus artışına paralel olarak yapılı çevre üretimi hızlanmıştır. Yapılı çevre üretiminin sermaye ile olan ilişkisi, toplumsal ve mekânsal olarak bir dönüşümün ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özellikle neo-liberal ekonomi politikaları ile birlikte sermayenin ulus ötesi dolaşımının sağlanması, kent mekânının sürekli yeniden üretime tâbi tutulmasını gerektirmiştir. Kentlerde yapılı çevrenin inşası kentsel dönüşüm projeleri ile yoğunluk kazanırken soylulaştırılma ve yerinden edilmeler ile sonuçlanmaktadır. Kentleşme süreci, sermaye ve yapılı çevre üretimi bağlamında ele alındığında 'sermaye çevrimlerinin' ekonomik krizleri ötelemesi kent-sermaye ilişkisinde büyük öneme sahip olmuştur. Bu bağlamda, bu tez çalışması kentleşme sürecinde yapılı çevrenin inşasında önemli bir yere sahip olan kentsel dönüşüm projelerinin Gaziantep özelinde toplum-mekân çerçevesinde ele almayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, Gaziantep Nuri Pazarbaşı Mahallesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesinin soylulaştırma, yerinden edilme, mekânsal dönüşüm, toplumsal dönüşüm ve rant boyutları ile tartışmaktadır. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine mülakat ile gerçekleştirilerek Nuri Pazarbaşı Mahallesinden veriler elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, Nuri Pazarbaşı mahallesinde mekânsal dönüşüm ile birlikte yerinden edilme ve rant olgusunun ortaya çıktığını ve toplumsal dönüşümün gerçekleştiği sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In cities hosting more than half of the world's population, built environment production has accelerated in parallel with the population increase. The relationship between built environment production and capital has led to a social and spatial transformation. Particularly with the neo-liberal economic policies, the transnational circulation of capital has necessitated the continuous reproduction of urban space. The construction of the built environment in cities is intensified by urban transformation projects, resulting in gentrification and displacement. When the process of urbanization is taken into account in the context of capital and built environment production the shifting of the economic cycles by capital cycles has a great importance in the relationship between city and capital. In this context, this thesis aims to address urban transformation projects, which play an important role in the construction of the built environment in the urbanization process, in the context of society-space in Gaziantep. This research discusses the urban transformation project in Nuri Pazarbaşı neighborhood of Gaziantep with the dimensions of gentrification, displacement, spatial transformation, social transformation and rent. This study was conducted through in-depth interviews of qualitative research methods and data were obtained from Nuri Pazarbaşı neighborhood. The findings revealed that displacement and rent have emerged with the spatial transformation in Nuri Pazarbaşı neighborhood and that social transformation has taken place.