Pektinin elde edilmesi ve değişik pektinlerin özellikleri
  1. Tez No: 60965
  2. Yazar: GÜLGÜN OĞUZMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM CEMAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
- 45 - ÖZET Pektin kimyasal olarak Mr poligalakturonik asit türevidir. Endüstride geniş“biçimde kullanılmakta olan pektinin kaynağı olarak elma, sitrus meyvaları, pancar özü, havuç ve ayçiçeği tablası sayılabilir. Bu çalışmada Amasya, Çanakkale, Elmalımda yetiştirilen dört çeşit elmadan pektin elde edildi* Pektinlerin kalitesi, viskozite, kurutmada kayıp, ağır metal, nişasta içeriği, renk ve verim açısından incelendi. Bu amaçla ÖAB IX ve W XV de kayıtlı analiz metotları uygulandı. Türkiye'nin çeşitli ”bölgelerinde yetişen elmalardan elde edilen pektinler“benzer özellikler gösterirken Amasya elması pektininin en iyi kalitede olduğu sap tandı. Sonuç olarak Türkiye'de yetiştirilen elmalardan elde edilen pektinin, ithal pektinin yerini tutabileceği ve ”bu durumun ülke ekonomisine katkıda bulunabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
- 46 - S UM M A EY Pectin is a derivative of polygalacturonic acid, ît exists in many f raits of Which the following are pre ferred industrially as the source of pectin. Apple, cit rus fruits,“beet pulp, carrot and sunflower. In this study apples grown in Amasya, Çanakkale and ELmalx were used to prepare pectin. The products, obtained were compared for viscosity, loss on drying, heavy metal, starch analysis, color and output. Methods of analysis in ÖAB IX and HP XV were used. The pectin extracted from Turkish apples of varying origin showed similar properties hut that from Amasya exhibited the highest quality.”In conclusion, pectin extracted from apples grown in Turkey can replace imported pectin and create impor tant savings in foreign currency.