Antakya bölgesinin gıda ve ilaç olarak kullanılan bitkileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 60966
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Antakya yöresine yapılan araştırma gezileri sırasında biz zat toplanan veya aktarlardan temin edilen 31 bitkisel örneğin tayinleri yapılmış ve bitkiler, familyalarına göre alfabetik olarak dizilmiştir. Örneklerin yöresel adları ve kullanılışları bil dirilmiş, bitkilerin tanıtımı yapılmış, çiçeklerime zamanı, yetiştiği yerler ve Türkiye'deki yayılışları verilmiş, kullanılan kısımları üzerinde ön denemeler yapılmış ve bulunan maddeler (ant- rasen türevleri, flavon türevleri, saponinler, gallik ve kateşik tanenler, alkaloitler) bir tablo halinde gösterilmiştir. Üzerinde araştırma yapılan 31 bitkisel örneğin ekserisinin Türkiye'de kullanılmakta olduğu bilinmektedir (3,6)i Buna karşılık aşağıda isimleri verilmiş olan 6 bitkinin ilâç veya gıda olarak kullanılışı ilk defa bu araştırmada gösterilmiş ve bu bitkilerin Türkiye'nin tıbbi ve gıda bitkiler listesine katılması sağlanmıştır. Türkiye'de ilaç veya gıda olarak kullanılan bitkiler listesine katılan yeni türler şunlardır. Ballota saxatilis Sieber ex J.et C. Presi, Conyza bonariensis (L.) Cronquist, Crataegus aronia (L.) Bosc. ex DC., Micromeria myrtifolia Boiss. et Hohen., Origanum syriacum L., Salvia aramiensis Rech. fil.
Özet (Çeviri)
Thirty öne plant speclmeas uaed in Antakya region in folk- medicine have been collected froın. the field ör supplied from the market. They have beea identified and listed in alphabetioal order of their familîes. Vernacular names and local uaea of the specimens iıave beea given. Planta havo beea described. ?lowering time, habitat and distrib.ution have been added. Preliminary analy- sea have been carried on the materials and their principal subs- tatıces(anthracene and flavone derivatives, aaponins, gallic and catechic tannina, alkaloids) have been reported on a Table. Mıe present research revealed that moat of speciraena inves- tigated were already known and used in the folk-medicine öf îurkey (3,6) and that the reraaindera, which are 6 in number, were not yet recordad in the list related to medicinal and uaeful plants of Turkey. Tlıese additionnal specisa are: Ballota sazatilis Sieber ex J. et G.Preal, Gonyza bonariensia (L.) Cronquiat, Orataegus aronia (L.) Bosc. ex DO., Micromeria myrtifolia Boiss.et Hohen., Origan^m syriacum L., Salvia aramiensig Rech.'il.