Piyasada satılan bazı bebek preparatlarının kontrolü
- Tez No: 60964
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
- 30 - ÖZET Piyasadan satın alınan bebek kozmetik preparatlarından yağ, losyon ve kremler mikrobiyolojik, fizikokimyasal ve kromatografik kontrollere tabi tutuldu. Mikrobiyolojik kontrolde, test edilen 14 preparatdan 7'sinin steril olmadığı saptandı. Preparatlardaki mikroorganizmalar B. subtilis, Rizopus, P. aeruginosa ve Penicillium olarak teşhis edildi. Yağ ve losyonlardaki viskozite değerleri sırasıyla 12.5-6940 cps olarak bulundu. Kremlerdeki penetrometre derecesinin 236.2-251.6 arasında olduğu tayin edildi. pH değeri yağlar için 4.0-6.4, kremler için 6.3-6.9, losyonlar için 5.7-6.5 dir. Bebek kozmetik preparatlarındaki antibakteriyel madde¬ ler ince tabaka kromatografisi metodu ile tayin edildi. Losyon ve kremlerde parabenler, kremlerde benzalkonyum klorür ve benzetonyum klorür tespit edildi.
Özet (Çeviri)
-39 - SUMMARY Oils, lotions and creams of baby cosmetic preparations marketed in Turkey were studied by microbiological, physico- chemical and chromatographic methods. Seven of the 14 products tested were found to be non-sterile after microbiological control. Microorganisms determined as present on the products were B. subtilis, Rhizopus species, P. aeruginosa, Penicillium species. The viscosity values were 12.5 and 6940 cps for oils and lotions respectively. Creams had 236.2-251.6 penetro- metergrade. pH values were 4.0-6.4 for oils, 6.3-6.9 for creams and 5.7-6.5 for lotions. The antibacterial compounds contained in the baby cos metic products were determined by tic method. Parabens was in lotions and creams, benzalkonium chloride and benzethonium chloride in creams.