Demineralize su ve klor içeren şebeke suyu ile hazırlanan distile suyun durumu
  1. Tez No: 60971
  2. Yazar: ÜMİT İSKENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM CEMAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Distile su için kaynak suyu tavsiye edilir. Deiyo- nize su ve distile su eczacılıkta kullanılır. Klorun suda mevcudiyeti oksidasyona sebep olması dolayısıyla önemlidir. Bu sebepten şehir suyu ile hazırla nan distile ve deiyonize suda klor arandı. Klor tayini için iyodometrik ve spektrofotometrik metotlar kullanıldı ve bunlar arasında korrelasyon hesaplandı. Bu çalışmada klorun deiyonizasyon ve distilasyon işlemleri esnasında giderildiği teshit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chlorine has been -used for disinfection of water. The distilled water was prepared preferably with spring water. Industrially town water can also be used for the preparation '.f deionized and distilled water. The existence of chlorine in water is objectionab le because it can start oxidation of organic matters contained. Chlorine residue was investigated in water samples after deioniza/bion and distillation. Iodometric and spectrophotometric methods were used for chlorine determination. The correlation was found between the two methods. It can be assumed that chlorin had been eliminated during the processes of deionisation and distillation.