Papaver tauricola biosis. türünün alkaloitleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 60972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY SARIYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada Doğu Anadolu'nun iki farklı yöresinden topla nan P. tauricola türünün ana alkaloitleri araştırılmıştır. Kapsülleri taşıyan kurutulmuş toprak üstü kısımlar etanol ile tüketilmiş, etanollü kısım alçak baskıda yoğunlaştırılmış ve %3 lük sülfürik asit ile tüketilmiştir. Asitli kısım derişik aranının hidroksit çözeltisi ile alkalilendirilmiş ve birkaç kez kloroform ile tüketilmiştir. Birleştirilmiş kloroformlu kısımlar alçak baskıda kuruluğa kadar uçurulmuş ve total tersiyer alkaloitler elde edilmiştir. Erzincan Spikor dağından elde edilen örnekten ana alkaloitler olarak raecambrin ve salutaridin izole edilmiştir. Alkaloitlerin yapıları UY, İR spektrumlarının ve ÎTK daki Rf değerlerinin test maddelerle kıyaslanması ile aydınlatılmıştır. Rhoeadin grubu alkaloitlerden oreodin ve rhoeadin*in Sivas Kızıldağ'dan toplanan örnekte ana alkaloit olarak bulundukları saptanmıştır. Alkaloitlerin yapıları test maddelerle Î$K deki Rf değerleri ve %60 lık sülfürik asit ile verdikleri renge dayanarak tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In this study the major alkaloids of P. tauricola collected n two different parts. of East Anatolia were investigated. Total dried aerial parts, at the capsule stage were extrac- ed with ethanol. The ethanol extract was concentrated under redu- ed pressure and the residue extracted with 3% sulfuric acid. The cid extract was made alkaline with concontrated ammonium hydroxide olution and exrected successively with chloroform. The combined hloroform extracts were concentrated to dryness under reduced p- ressure to yield total tertiary alkaloids. Mecambrine and salutaridine were isolated as major alkalo ids from the sample of P. tauricola obtained from Spikor dağ, Er zincan. The isolated alkaloids were identified on comparison of their identical TLC Rf values, UV,and IR spectral characteristics with those of authentic samples. Rhoeadine type alkaloids oreodine and rhoeadine were shown to he present as major alkaloids in the second sample of P. tauri cola collected at Kızıldağ near Sivas. The identification of the alkaloids were "based on identical TLC Rf values and colour reacti ons with 60% sulfuric acid with reference alkaloids.