Sağlık çalışanlarında iş stresi ile tükenmişlik ilişkisinin incelenmesi. Ankara'da bir üniversite hastanesi örneği
Investigation of the relationship between work stress and burnout in healthcare personel: A case of Ankara university hospital
- Tez No: 609715
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada hastane çalışanlarının yaşadıkları iş stresi ile tükenmişlik durumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda anket çalışması yapılmıştır. Anket formunda, Ankara ilinde bir üniversite hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarının demografik değişkenlerini belirleyen soruların yanı sıra,“İş Stresi Ölçeği”ve“Tükenmişlik Ölçeği”yer almaktadır. Elde edilen verilere göre, tükenmişlik puanları ile iş stresi puanları arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunmuştur. Kadınların kişisel başarı alt boyut tükenmişlik ve iş stresi puanları, erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur. Çalışanların toplam mesleki hizmet sürelerine bakıldığında 20 yıldan fazla toplam mesleki hizmeti bulunanların duyarsızlaşma alt boyut puanları en yüksektir. Ayrıca 20 yıldan fazla toplam mesleki hizmeti bulunanların kişisel başarı alt boyut puanları en düşüktür. Literatür incelendiğinde cinsiyete göre iş stresi puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulamayan çalışmaların olduğu görülmüştür. Bu çalışmada ise yaş, medeni durum, gelir durumu ve çalışanların şu anki hastanede çalışma süreleri incelendiğinde tükenmişlik ve iş stresi ölçekleri ve alt boyutlarında farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between job stress and burnout status of hospital staff. In this context, a survey was conducted. In the questionnaire, besides the questions that determine the demographic variables of doctors and nurses working in public hospitals in Ankara,“Job Stress Scale”and“Burnout Scale”are included. According to the data obtained, a weak positive correlation was found between Burnout scores and Job Stress scores. Women's Personal Success subscale, Burnout and Job Stress scores were found to be higher than men. When the total professional service period of the employees is examined, the Depersonalization subscale scores of those who have more than 20 years of total professional service have the highest scores. Personal Achievement subscale scores of those who have more than 20 years of total professional service are the lowest. When the literature was examined, it was seen that there were no statistically significant differences between the mean scores of work stress according to gender. When the age, marital status, income status and total service period of the employees in the current hospital were examined, differences were found in burnout and job stress scales and their sub-dimensions.