Mesnevî hikâyelerinde manevi bakım unsurları
Pastoral care elements in Masnavi stories
  1. Tez No: 609726
  2. Yazar: MERYEM DAMAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ALTINLI MACIC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, Mevlânâ'nın Mesnevî'sinde yer alan hikâyelerdeki manevi bakım unsurlarını tespit etmektir. Manevi bakım alanına katkı sunmayı hedeflediğimiz çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ana bölümde kavramsal çerçeve ele alınmıştır. Manevi bakım kavramının tanımına, amaçlarına, görevlerine yer verilmiş ve hikâye türünün tanımı, özellikleri ele alınmış ardından manevi bakımla ilgili önemli unsurlar açıklanmıştır. Mesnevî'nin özellikleri de açıklandıktan sonra Mesnevî, psikoloji bağlamında değerlendirilmiştir. İkinci ana bölümde ise Mesnevî'den seçilen hikâyeler, manevi bakım unsurları olan sabır, şükür, dua, tevbe, umut, affedicilik ve manevi huzur açısından incelenmiştir. Sonuç kısmında değerlendirmeler ve yorumlar yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Mesnevî'de yer alan hikâyeler maneviyata iyi gelen unsurlar içermektedir. Bu bilgiler neticesinde Mevlânâ'nın Mesnevî'sindeki hikâyeleriyle bireylere manevi danışmanlık yapmış olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the pastoral care elements in Masnavi Stories. In this study, which consists of two main parts, we are willing to contribute to the pastoral care field. The conceptual framework is considered in the first main part. The definition, purpose and, function of pastoral care are included and the description of story types and their features are discussed, then the certain elements that are related to pastoral care are explained. After explaining the features of Masnavi, it is evaluated in the context of psychology. In the second part of the study, certain Masnavi stories are analyzed in terms of pastoral care elements such as patience, gratitude, prayer, repentance, hope, forgiveness and pastoral peace. Evaluations and interpretations are carried out in the conclusion chapter. Based on the findings, the stories in Masnavi contain recuperative elements that are good for spirituality. As a result of this information, it might be argued that Mevlânâ provides spiritual care and counselling to the individuals with his stories in Masnavi.