Seyyid Mehmed Ali Mesnevî-yi Ma'nevî (121a-160b arası) (inceleme-metin-sözlük-tıpkıbasım)
Seyyid Mehmed Ali Mesnevi-yi Ma'nevi (121a-160b) (analysis-twxt-dictionary-facsimile)
  1. Tez No: 892465
  2. Yazar: GÜLENDAM KİRAZCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Klasik Türk edebiyatı'nın en önemli mutasavvıf şairlerinden biri olan Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî 'nin Mesnevi'si her anlamda önemli bir eser olma özelliğine sahiptir. Sadece Türk dünyasını değil tüm insanlığı etkileyen bu eser Tasavvufî düşüncenin bütün konularını içermekte ve İslâm kültürünün en önemli eserleri arasında sayılmaktadır. 1260'lı yıllarda Hüsameddin Çelebi tarafından yazıya geçirilen eser 6 cilt olup 25.618 beyitten meydana gelmiştir. Fars diliyle ve aruzun“Fâilâtün- Fâilâtün- Fâilün”kalıbıyla yazılmıştır. Mevlânâ eserinde güzel ahlakı, dürüstlüğü, ibadeti ve örnek insan olmayı anlatmıştır. Konusu genel olarak aşktır. Kısa hikâyeler anlatılan Mesnevi'de hikâyelerin arasına ayet ve hadisler yerleştirilerek geniş yorumlar yapılmıştır. Mesnevi üzerine yapılan tercümeler vasıtasıyla Mevlana'nın düşünce ve görüşleri geniş kitlelere ulaşmıştır. Mevlânâ'nın bu kıymetli eseri üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Bunun başında da Mesnevi'nin daha iyi anlaşılmasını sağlayan şerhler gelmektedir. Bu eserler Mevlânâ'nın nasıl bir düşünce yapısına sahip olduğunu, beyitlerde ne anlatılmak istendiği fikrini bizlere ayrıntılı bir biçimde sunar. Çalışmamız Mehmed el-Mevlevî'nin“Mesnevî-yi Ma'nevî”adlı Mesnevî şerhinin“121a-160b”varaklarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
The Mesnevi of Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, one of the most important Sufi poets of Classical Turkish literature, is an important work in every sense. This work, which affected not only the Turkish world but also all humanity, includes all subjects of Sufi thought and is considered among the most important works of Islamic culture. The work, written down by Hüsameddin Çelebi in the 1260s, is in 6 volumes and consists of 25,618 couplets. It was written in Persian language and in the aruz“Fâilâtün- Fâilâtün- Fâilün”pattern. Mevlana talked about good morals, honesty, worship and being an exemplary human in his work. Its subject is generally love. In Mesnevi, which tells short stories, extensive comments are made by placing verses and hadiths between the stories. Mevlana's thoughts and views have reached large masses through the translations of Masnavi. Many studies have been done on this valuable work of Mevlana. The first of these are the commentaries that enable a better understanding of Mesnevi. These works present us in detail what kind of mentality Mevlana had and what is meant by the couplets. Our study includes folios“121a-160b”of Mehmed el-Mevlevi's Mesnevi commentary called“Mesnevî-yi Ma'nevî”.