Amniyositlerin, histon ve hücre sinyal yolakları modifikasyonu ile kimyasal olarak yeniden programlanma kapasitelerinin incelenmesi
Investigation of chemically-induced reprogramming potential of amniocytes with modification of histone and cell signaling patways
- Tez No: 609738
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Rejeneratif tıp uygulamaları için somatik hücrelerin yeniden programlanarak iPSC'lerin (indüklenmiş-Pluripotent Kök Hücre) oluşturulması amacıyla kimyasal programlama stratejilerinin kullanımı son yıllarda büyük bir ivmeyle artmaktadır. Ancak hem kullanılan hücre tipi, hem de uygulanacak kimyasal kombinasyonu hücre yeniden programlama etkinlik ve güvenilirliğini değiştirmekte, bu nedenle de uygun hücre tipi ve kimyasal kombinasyonunun belirlenmesi için çalışmalar sürmektedir. Farklılaşma aşamalarını tam olarak tamamlamamış ve primitif formda olan amniyositler ise iPSC oluşturmada elverişli bir aday olarak durmaktadır. Bu çalışmada amniyositlerin yeniden programlanma kapasiteleri, histon ve hücre sinyal yolaklarının modifikasyonuna neden olan inhibitör kimyasal maddeler uygulanarak ve pluripotensi belirteçlerinin ekspresyon değişimleri incelenerek araştırılmıştır. Amniyositlerin yeniden programlaması için, 5 farklı kimyasal molekülün (histon deasetilaz inhibitörü“Valproik Asit”, MEK/Erk inhibitörü“PD0325901”, TGF-β reseptör inhibitörü“SB431542”, GSK-3β inhibitörü“CHIR99021”ve Rock inhibitörü“Thiazovivin”) farklı kombinasyonları kullanılmıştır. Kimyasal uygulamaları sonrası pluripotensi genlerinin ekspresyon değişimleri kantitatif olarak Real-Time PCR ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of small chemicals to reprogram somatic cells into iPSCs (induced-Pluripotent Stem Cells) for regenerative medicine applications are increasing in recent years. However, both the cell type and the introduced chemical combinations alter the cellular re-programming efficiency and reliability; so, the studies are focused on appropriate cell types and combinations. Amniocytes which are not fully differentiated and relatively primitive, attract attention as an effective candidate to obtain iPSCs. In this study, re-programming capacity of amniocytes was investigated by examination of expression changes of pluripotency markers under modification of histone and cell signaling pathways with chemicals (HDAC inhibitor“Valproic-Acid”, MEK/Erk inhibitor“PD0325901”, TGF-β inhibitor“SB431542”, GSK-3β inhibitor“CHIR99021”, Rock inhibitor“Thiazovivin”). The expressions of pluripotency markers were quantitatively analysed by Real-Time PCR after chemical exposures.