Modelling and forecasting age-segmented mortality: Evaluation of Lee-Carter method and its extensions
Yaşa göre ayrılmış mortalitenin modellenmesi ve tahmin edilmesi: Lee-Carter yöntemi ve türevlerinin incelenmesi
- Tez No: 609744
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ SÜRÜCÜ, PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, İstatistik, Actuarial Sciences, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Mortalite dinamikleri, insanların doğumdan ölüme kadar olan süreçte populasyonun yaşı, ilgili yıllar, cinsiyet ve başka diğer birçok alt-grup vasıtasıyla bilgiyi sunarak; oldukça önemli ölümlülük trendleri hakkında da sonuç çıkarmayı sağlamaktadır. Son on yılda, mortalitenin modellenmesi amacıyla birçok yeni yöntemler geliştirilmiş ve mortalitenin modellenmesi çok daha farklı ve etkili bir şekilde sağlanmaya başlanılmıştır. Söz konusu modeller içerisinde, öncül ve en çığır açan model ise Lee-Carter modeli olmuştur (Lee & Carter, 1992). Bu süreçten itibaren, Lee-Cater modeli üzerinde yoğun bir şekilde çalışılmış ve ilgili modelin farklı yapılara sahip türevleri önerilmiştir. Mortalite modellerinin performansı, bugüne kadar birçok farklı problem bağlamında araştırılmış olmasına karşın; mortalitenin insan hayatının farklı dönemlerine özgü yaş aralıklarına göre modellenmesi, araştırılan bir husus olmamıştır. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, yapısal yaşsal kırılım noktaları baz alınarak, parçalı mortalite modellerinin tahmin performansının, literatürden farklı olarak yeni bir yaklaşım kullanılarak incelenmesidir. Bu doğrultuda çalışmada Avustralya, Japonya ve Portekiz olmak üzere üç farklı ülkenin ortalama seksen-bir yıllık mortalite verileri, ülkelerin sahip olduğu farklı yaşsal yapılar bağlamında Lee-Carter modeli ve türevleri yardımıyla incelenmiştir. Sonuçlar, her bir ülkenin kadın ve erkek alt populasyonlarının farklı yaşsal yapılara sahip olduğunu ve söz konusu yaşsal yapıların mevcut olduğu yaş aralıklarındaki mortalitenin ilgili yöntemlerle tahmin edilmesinde tahmin doğruluklarının anlamlı özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bulgular, kadın ve erkek alt populasyonlarının sahip olduğu farklı yaşsal kırılımların göz önünde bulundurulması ve gelecek süreçler için mortalitenin tahmin edilmesinde, söz konusu yaş aralıklarına en uygun ve optimistik olan yöntemlerin seçilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Mortality dynamics deal with the human mortality from birth to death giving insights for the population in different aspects; age, year, gender and enable to ascertain crucial mortality trends as well. Over the last decades, ample new methods have been developed and the mortality modelling has been evolved into more effective ways. Among these models, the pioneering and the most seminal one is Lee-Carter model (Lee & Carter, 1992). From its development, Lee-Carter model has been intensively studied and its variants with different structures have been proposed. While the performance of mortality models has been examined under various issues so far, the modelling of mortality over age patterns for different stages of human life has yet to be studied. Therefore, in this study, our purpose is to utilise a new approach differing from literature by investigating the performance of piecewise mortality models via structural breakpoints for age dimension. Accordingly, the mortality data of three different countries for the eighty-one years averagely; Australia, Japan and Portugal are examined by Lee-Carter model and its extensions with regards to the age structure of corresponding countries. The results reveal that each country has different age structures for female and male subpopulations and the age intervals within these structures have different characteristics regarding significance of accuracy of these methods. The findings imply the need for a use of different age breaks for female and male subpopulations and the selection of best suited methods for each corresponding age intervals regarding accuracy of mortality forecasts.