The dynamics of the differentiation of housing production in metropolitan areas: The case of Eskişehir
Metropoliten alanlarda konut üretimini farklılaştıran dinamikler: Eskişehir Büyükşehir örneği
  1. Tez No: 609743
  2. Yazar: ARZU ASLANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın amacı, Eskişehir ilinde konut üretim süreçlerini, bu süreçleri etkileyen faktörleri ve bu süreçlerin mevcut kentsel gelişme dinamikleri üzerine etkilerini ortaya koymaktır. 2000 yılı sonrasında ülke genelindeki büyüme eğilimine benzer şekilde, Eskişehir ilinde de inşaat yatırımlarında, özellikle yeni konut üretiminde büyüme gerçekleşmiştir. Ayrıca, il geneli toplam yeni konut üretiminde metropoliten ilçeler olan Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerinin hâkimiyeti söz konusudur. Bu bağlamda, 2000 sonrası döneme odaklanılarak, Eskişehir metropol ilçelerinde konut üretimi çeşitli açılardan analiz edilmiş ve bu dönemde konut gelişimini tetikleyen faktörler arz ve talep durumu çerçevesinde tartışılmıştır. Eskişehir kent genelinde konut piyasasının genel durumu incelenmiş ve ilçeler arasında konut arz ve talebi açısından bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca, konut üretimi bakımından Tepebaşı ile Odunpazarı ilçeleri arasındaki farklılıkların nedenleri açıklanmıştır. Özetle, bu çalışmanın kentsel gelişim kararları alınırken başvurulacak bir kaynak olması ve Eskişehir kentinin gelecekteki planlama süreçlerine konut sunumu konusunda rehberlik etmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting the housing production processes in Eskişehir and the effects of these processes on the existing urban development dynamics. Similar to the growth trend across the country, there has been a growth in construction investments, especially in new housing production in Eskişehir after 2000. In addition, metropolitan districts, namely Tepebaşı and Odunpazarı, dominate the total new housing production in the city. In this regard, focusing on the period after 2000, housing production was analyzed in various aspects in the metropolitan districts of Eskişehir and the factors triggering housing development were discussed within the context of supply and demand situation. The general condition of the housing market in Eskişehir was examined and it was investigated whether there is a difference in housing supply and demand between the districts. Furthermore, the reasons of the differences in housing production between Tepebaşı and Odunpazarı were revealed. To sum up, this study is intended to be a source to be used in making urban development decisions and to guide the future planning processes of Eskişehir city with regard to housing provision.