Turunçgil posalarının ruminant beslemede alternatif yem kaynağı olarak kullanımı ve metanüretim kapasiteleri
The use of citrus pulps as an alternative feed sources in ruminant feeding and its methane production capacities
  1. Tez No: 609752
  2. Yazar: YUNUS BAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hatay ilinde yetişen turunçgil posalarının ruminant beslemede alternatif yem kaynağı olarak kullanımı ve metan üretim kapasitesini belirlemek amacıyla; Kuru Madde, pH, Olması gereken pH, Fleig Skoru, Ham Kül, Ham Protein, Ham Yağ, ADF, NDF, net gaz, net metan gazı, metan gazı, metabolik enerji ve organik madde sindirim derecesi içerikleri belirlenmiştir. pH değerleri 2,72 ile 3,48 arasında olan turunçgil silajı düşük değerlere sahip olması nedeniyle uzun süre depolanabilir bir silaj türü olarak değerlendirilebilir. Turunçgil silajları metan gazı üretim kapasitesi açısından değerlendirildiğinde % 8,17 ile 11,23 arasında değerler almış olup en düşük metan gazı içeriği kabuksuz greyfurt cinsinde en yüksek metan gazı içeriği kabuklu Washington cinsinde bulunmuştur. Turunçgil silajlarının yonca, mısır gibi silaj türlerinin metan gazı içeriklerine (%16-18) göre daha düşük metan gazı üretim kapasitesine sahip olması nedeniyle atmosfore yayılan sera gazı etkisi bakımından düşük kapasiteli az zararlı bir silaj türü olarak değerlendirilebilir. Metan gazı üretim kapasitesi açısından kabuksuz turunçgil silajları kabuklu turunçgil silajlarına göre daha avantajlı olduğunu söylenebilir. Sonuç olarak meyve suyu üretim tesislerinde her yıl gelişi güzel etrafa dökülen binlerce ton turunçgil posaları yem maliyetini düşürmek, kötü koku oluşumunu ve çevre kirliğini önlemek amacıyla uygun şekilde katkı madesi olmadan silolanıp hayvan beslemede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the use of citrus pulps grown in Hatay province as an alternative feed source in ruminant feeding and methane production capacity; Dry matter, pH, required pH value, Fleig Score, Crude Ash, Crude Protein, Ether Extract, ADF, NDF, net gas, net methane gas, methane gas, metabolic energy and organic matter digestibility contents were determined. Citrus silage, with the pH values between 2.72 and 3.48 due to its low pH content can be considered as a type of silage that can be stored for a long time. In terms of methane gas production capacity of citrus silage was found between 8,17-11,23% and the lowest methane gas content was found in peeled grapefruit type citrus the highest methane content was found in unpeeled Washington type. Citrus silages can be considered as a low harmful type of silage with low capacity in terms of greenhouse gas emission due to the lower methane gas production capacity of silage species such as alfalfa and corn (16-18%). In terms of methane gas production capacity, unpeeled citrus silages are more favorable than peeled citrus silages. As a result, thousands of tons of citrus fruit pulps, which are pouring out around every year in fruit juice production facilities, can be used in animal feeding without any additives in order to reduce feed costs and prevent bad smell and environmental pollution.