Assessing nutritive value and in-vitro digestibility of peels and pomaces of different citrus species
Farklı narenciye türlerinin kabuk ve posalarının besin değeri ve in-vitro sindirilebilirliklerinin değerlendirlmesi
- Tez No: 664704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA YAMAN FIRINCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Citrus aurantium (Acı portakal), Citrus paradisi (Greyfurt), Citrus reticulata (Mandarin), Citrus limon (Limon) and Citrus sinensis (Tatlı portakal) olmak üzere beş turunçgil türünün kabukları ve posaları besin değeri ve sindirilebilirlik açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Beş narenciye türünün kabuklarının ve posalarının besleyici değeri kimyasal analizlerle belirlendi ve sindirilebilirliklerini değerlendirmek için in-vitro teknik (ANKOM Daisy II İnkübatör) kullanıldı. Beş turunçgil türü arasında türler ve örneklerde istatistiksel anlamlılık (P> 0.5) yoktu. Bununla birlikte, limon kabuğu ve posası diğer türlere göre daha yüksek ham protein, ham lif, NDF ve ADF değeri göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Peels and pomaces of five citrus species- Citrus aurantium (Bitter orange), Citrus paradisi (Grapefruit), Citrus reticulata (Mandarin), Citrus limon (Lemon) and Citrus sinensis (Sweet orange) were comparatively assessed for nutritive value and digestibility. The nutritive value of the peels and pomaces of the five citrus species were determined by chemical analysis and in-vitro technique (ANKOM Daisy II Incubator) was used to assess the digestibility. There was no statistical significance (P>0.5) in species and samples effects among the five citrus species. However, lemon peel and pomace showed higher crude protein, crude fiber, NDF and ADF compared to other species.