Farklı tekstürlü topraklara bakteri aşılamasının ve organik polimer uygulamasının toprak fiziksel özellikleri ve mısır bitkisinin (Zea mays L.) gelişimi üzerine etkileri
Effects of bacteria inoculation and organic polymer application on soil physical properties and plant (Zea mays L.) growth on different textured soils
  1. Tez No: 609766
  2. Yazar: FAZIL HACIMÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA Y. CANBOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, kaba, orta ve ince bünyeli topraklara bakteri aşılamasının ve toprak düzenleyici olarak polivinil alkol (PVA) uygulamasının toprak fiziksel özellikleri ve mısır bitkisinin gelişimi üzerine olan etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmada, farklı tekstürlü toprak örnekleri kullanılarak laboratuvar koşullarında bitkili ve bitkisiz olarak iki deneme yürütülmüştür. Bitkisiz denemede, toprak örneklerine; Bacillus arenosi (BA), Bacillus megaterium (BM), Bacillus subtilis (BS) bakterileri aşılanmış ve polivinil alkol uygulanmış; 20, 40, 60, 80 ve 100 gün olmak üzere 5 inkübasyon periyodunda çalışılmıştır. Mısır bitkisinin (Zea mays L.) yer aldığı ikinci denemede aynı toprak ve muamele grupları hazırlanmış, 60 günlük yetiştirme periyodu sonunda hasat edilen mısır bitkisinin gelişim durumu değerlendirilmiştir. Araştırmada, toprak fiziksel özelliklerinden; hacim ağırlığı, agregat stabilitesi, dispersiyon oranı, ortalama ağırlık çapı ve özgüsel geçirgenlik değeri tayin edilmiştir. Yetiştirilen mısır bitkisinin; bitki boy uzunluğu, gövde çapı, yaş ve kuru ağırlık parametreleri belirlenmiştir. Araştırma sonucuna göre, bakteri aşılaması ve PVA uygulaması, toprak hacim ağırlığı ve dispersiyon oranında azalmaya; agregat stabilitesinde ise artmaya neden olmuştur. Ortalama ağırlık çap değerleri ise PVA uygulaması ile azalırken bakteri aşılaması ile yükselmiştir. Toprakların özgüsel geçirgenliğinin PVA ilavesi ile arttığı, ancak bakteri aşılaması ile azaldığı belirlenmiştir. Bakteri aşılaması ve PVA uygulamasının mısır bitkisinin; boy uzunluğu, gövde çapı, yaş ve kuru ağırlık değerleri üzerinde dolaylı olarak olumlu etkilerde bulunduğu kaydedilmiştir. Genel olarak uygulamalar, kaba bünyeli topraklarda daha etkili sonuçlar ortaya koymuştur. Bu araştırmanın sonucunda, toprakların fiziksel özelliklerinin geliştirilmesi ve bitki yetiştiriciliğinde bakteri aşılaması ve PVA uygulamasının pozitif yönde önemli bir etki meydana getirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of bacteria inoculation and as a soil conditioner polyvinyl alcohol (PVA) application on coarse, medium and fine soils, on soil physical properties and corn plant growth. In the research, two different experiments were carried out under the laboratory conditions as plant and non-plant using soil samples. Bacillus arenosi (BA), Bacillus megaterium (BM), Bacillus subtilis (BS) and PVA treatments were applied to soil samples and the experiment was carried out for 5 incubation periods of 20, 40, 60, 80 and 100 days. In the second experiment in which corn plant (Zea mays L.) was used, the same soil and treatment groups were prepared. At the end of the 60-day growing period, the growth status of the harvested corn plant was evaluated. In this research, bulk density, aggregate stability, dispersion ratio, mean weight diameter and intrinsic permeability values were determined from physical properties of soils. Length, stem diameter, wet and dry weight parameters of the corn plant grown in the experiment were determined. According to the results of this study, it was found that bacteria inoculation and PVA application caused a decrease in soil bulk density and dispersion ratio; increase in aggregate stability. Mean weight diameter values decreased with PVA application and increased with bacteria inoculation. The intrinsic permeability of soils increased with the addition of PVA, but there was a decrease in bacteria inoculation. Bacteria inoculation and PVA application were found to have indirectly positive effects on corn; length, stem diameter, wet and dry weight values. In general, applications have shown more effective results in coarse soils. As a result of this research, it was determined that bacteria inoculation and PVA applications had a positive effect on the improvement of physical properties of soils and plant cultivation.