Elementerl kükürt ve kükürt oksitleyici Thiobacillus spp. bakterisinin kireçli toprakta yetiştirilen turp bitkisinin bazı verim unsurlarına etkisi
Effect of elementel sulfur and sulfur oxidizing bacteria Thiobacillus spp. on some yield components of radish grown in calcareous soil
- Tez No: 796738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMMAHAN ÇETİN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Toprakta elementel kükürt oksidasyonunun Thiobacillus spp. bakteri çeşitlerince yapıldığı bilinmektedir. Bu amaçla; toprakta elementel kükürdün oksidasyonunu sağlayan mikroorganizmaların kullanımı ve bu mikroorganizmaların organik madde, sıcaklık ve toprak nemine bağlı olarak kükürdün oksitlenip oksitlenmeyeceğine önem verilmesi gerekmektedir. Denemede, farklı organik madde kaynakları ve elementel kükürdün bakterili ve bakterisiz ortamlarda kontrollü sera şartlarında inkübasyona bırakılarak turp bitkisinin gelişimi ve toprağın bazı biyokimyasal özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada killi tın tekstüre sahip bir toprağa elementel kükürt (0 ve 100 kg da-1) ve organik madde kaynakları (leonardit ve çiftlik gübresi) ilave edilmiş, bakterili ve bakterisiz uygulamalar altında kontrol uygulaması ile beraber topraklar sera şartlarında 45 gün inkübasyona bırakılmıştır. İnkübasyon süresince toprağın nemi kontrol edilmiştir. İnkübasyon sonunda saksılara turp tohumları ekilmiştir. Bitkiler vejetasyon süresini (45 gün) tamamladıktan sonra hasat edilmiş ve toprak örneklerinde bazı kimyasal (pH, EC), biyolojik analizler yapılmış (üreaz, dehidrogenaz, alkali fosfataz, arilsülfataz, katalaz enzim aktiviteleri toprak solunumu) ve bitkide bazı verim unsurları (kök çapı, yaprak uzunluğu, yaprak yaş ve kuru ağırlığı, kök yaş ve kuru ağırlığı, yaprak ve kökün makro ve mikro besin elementleri) ölçülmüştür. Aynı topraklara inkübasyonun 90. gününde tekrar turp tohumları ekilmiştir. İkinci deneme sonunda (45 gün) hasat edilen turp bitkisinde de bahsedilen ölçümler yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; farklı dozlarda toprağa ilave edilen elementel kükürdün organik madde kaynağı ve kükürt bakterisine bağlı olarak turp bitkisinin gelişimine ve toprağın bazı biyokimyasal özelliklerine etkileri her iki denemede de farklı olmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that elemental sulfur oxidation in soil is carried out by Thiobacillus spp. bacteria varieties. For this purpose; It is necessary to pay attention to the use of microorganisms that provide oxidation of elemental sulfur in the soil and whether these microorganisms will oxidize sulfur depending on organic matter, temperature and soil moisture. In the research, the effects of different organic matter sources and elemental sulfur on the growth of the radish plant and some biochemical properties of the soil were investigated by incubating them in bacteria and bacteria-free environments under controlled greenhouse conditions. In the research, elemental sulfur (0 and 100 kg da-1) and organic matter sources (leonardite and farm manure) were added to a soil with a clay loam texture, and the soils were incubated for 45 days under greenhouse conditions with control application under bacterial and bacteria-free applications. The moisture of the soil was controlled during the incubation period. At the end of the incubation, the seeds of the radish plant were planted in the pots. After completing the vegetation period (45 days) the plants were harvested and some chemical (pH, EC) and biological analyzes were made in the soil samples (urease, dehydrogenase, alkaline phosphatase, arylsulfatase, catalase enzyme activities, soil respiration) and some yield factors (root diameter, leaf length, leaf fresh and dry weight, root fresh and dry weight, macro and micro nutrients of leaves and roots) were measured. Radish seeds were sown again on the 90th day of incubation in the same soils. At the end of the second trial (45 days), the mentioned measurements were made on the harvested radish plant. According to the research results; The effects of elemental sulfur added to the soil in different doses, depending on the organic matter source and sulfur bacteria, on the development of the radish plant and on some biochemical properties of the soil were different in both trials.