Şefkat yorgunluğu ölçeği'nin Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği
Turkish validity and reliability study of compassion fatigue scale
- Tez No: 609791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışma, Dennis Portnoy tarafından geliştirilen Şefkat Yorgunluğu Ölçeği‟nin (Compassion Fatigue Self-Test) hemşireler üzerinde Türkçe formunun dil uyarlaması, geçerlilik ve güvenilirliğinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Yöntem: Metodolojik tipte olan bu araştırmanın evrenini İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi‟nde görev yapan 980 hemşire, örneklemini ise gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 416 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri Ocak-Mayıs 2016 tarihleri arasında toplandı. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Hemşire Bilgi Formu, Şefkat Yorgunluğu Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanıldı. Şefkat Yorgunluğu Ölçeği'nin geçerliliği; kapsam geçerliliği, yapı kavram geçerliliği ve bilinen gruplar geçerliliği güvenilirliği ise standart hata, iç tutarlılık ve zamana göre değişmezlik ile değerlendirildi. Verilerin analizi SPSS 22.0 paket programı ve LİSREL 8.4 programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Ölçeğin geçerliliği, yapı ve kapsam geçerliliği ile sınandı. Ölçeğin dil ve kapsam geçerliliği (KGİ) değeri 0,85 ile kabul edilebilir düzeydeydi. Şefkat Yorgunluğu Ölçeği'nin açıklayıcı faktör analizi, varyansın %53,61'ini açıklamakta idi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted with the objective of evaluating the validity and the reliability of Turkish language version of The Compassion Fatigue Self-Test- Scale developed by Dennis Portnoy. Method: The population of this methodologic type study was composed of 980 nurses who works in Izmir Katip Celebi University Ataturk Traning and Reserch Hospital, and sample was composed of 416 nurses who volunteered to participate in the study. Data belongs to study was gathered between January and May, 2016. For this study; Nurse Information Form, Compassion Fatigue Scale and Maslach Burnout Inventory was used as data gathering instruments. The validity of Compassion Fatigue Scale was evaluated by content validity, construct validity and known groups validity, and reliability was evaluated by standard error, internal consistency and time-invariance. The analysis of the data was made using the SPSS 22.0 package program and the LISREL 8.4 program. Findings: Validity of the scale tested by construct and content validity. Content and lingual validty of the scale was acceptable with 0.85 value. Explanatory factor analysis of Compassion Fatigue Scale explained 53,61% of factor analysis variance.