Ruh sağlığı çalışanlarının şefkat yorgunluğu ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between compassion fatigue and psychological resilience levels of mental health workers
  1. Tez No: 962725
  2. Yazar: MELEK KAPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada ruh sağlığı çalışanlarının şefkat yorgunluğu ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada nicel araştırma modellerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evreni 25 yaş üstü ruh sağlığı çalışanlarından oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan 222 psikolog, 218 psikolojik danışman olmak üzere toplam 440 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada Şefkat Yorgunluğu Ölçeği ve Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel çözümlemede t-Testi, Pearson Korelasyon Analizi, ANOVA, Regresyon Analizi, Bonferroni Çoklu Karşılaştırma Testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında ruh sağlığı çalışanlarının orta düzey psikolojik sağlamlığa ve yüksek risk teşkil eden şefkat yorgunluğuna sahip oldukları saptanmıştır. Ayrıca katılımcıların şefkat yorgunluğu ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Son olarak Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği'nin alt boyutlarından yalnızca Kendilik Algısı alt boyutunun şefkat yorgunluğu toplam puanı üzerinde yordayıcı etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between compassion fatigue and psychological resilience levels of mental health workers. Relational screening model, which is one of the quantitative research models, was used in the study. The population of the study consists of mental health workers over the age of 25. The sample of the study consisted of a total of 440 participants, 222 psychologists and 218 psychological counsellors living in various provinces of Turkey. Compassion Fatigue Scale and Psychological Resilience Scale for Adults were used in the study. In statistical analysis, t-Test, Pearson Correlation Analysis, ANOVA, Regression Analysis, Bonferroni Multiple Comparison Test were used. The findings of the study revealed that mental health workers have moderate psychological resilience and high risk compassion fatigue. In addition, a moderate positive significant relationship was found between compassion fatigue and psychological resilience levels of the participants. Finally, it was found that only the Self-Perception sub-dimension of the Psychological Resilience Scale for Adults had a predictive effect on the total score of compassion fatigue.