Tekerlekli sandalye basketbol oyuncularında skapular stabilizasyon egzersizlerinin omuz fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of scapular stabilization exercises on shoulder functions in wheel chair basketball players
- Tez No: 609801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNSELİ USGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tekerlekli sandalye basketbol sporcularında skapular stabilizasyon egzersizlerinin omuz fonksiyonları üzerine olan etkisinin araştırılması amacı ile yapılan çalışmamıza, çalışma grubuna yaş ortalaması 28,3±9 yıl olan 15 sporcu ve kontrol grubuna yaş ortalaması 32,7±8,2 yıl olan 10 sporcu dahil edildi. Her iki grubun sporcuları; sekiz haftalık egzersiz eğitimi öncesinde ve sonrasında, omuz normal eklem hareket açıklıkları, omuz ağrı, skapular pozisyon, omuz eklemi internal ve eksternal rotatörleri esneklik değerlendirmeleri ile birlikte omuz fonksiyonları değerlendirildi. Çalışma grubundaki sporculara rutin antrenman programları ile birlikte sekiz hafta boyunca ve haftada iki gün fizyoterapist eşliğinde bir gün ise ev programı şeklinde skapular stabilizasyon egzersizleri uygulandı. Çalışma grubuna verilen skapular stabilizasyon egzersizleri dirençli egzersiz bandı ve top ile yapılan skapular stabilizasyon egzersizlerden (W egzersizi, bilateral omuz eksternal rotasyonu, kürek çekme, duvarda top kaydırma vb. gibi) oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of scapular stabilization exercises on shoulder functions in wheelchair basketball players, 15 athletes with a mean age of 28.3 ± 9 years and 10 players with a mean age of 32.7 ± 8.2 years were included in the study group. Both groups of athletes were assessed before and after eight weeks of exercise training for normal range of motion of the shoulder, shoulder pain, scapular position, flexibility of internal and external rotators of shoulder joint, and shoulder functions. The players in the study group underwent scapular stabilization exercises for two days a week with a physiotherapist and a home program for eight weeks addition to routine training programs. The scapular stabilization exercises given to the study group consisted of scapular stabilization program (W exercise, bilateral shoulder external rotation, rowing, ball rolling on the wall, etc.) with resistant exercise band and ball. Control group athletes continued their routine training programs for eight weeks. After eight weeks, the athletes were re-assessed by the physiotherapist.