Otizm spektrum bozukluğu tanısı olan çocukların annelerinde ayrılma anksiyetesi bozukluğu, psikolojik dayanıklılık ve çift uyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between separation anxiety disorder, psychological resilience and dyadic adjustment in mothers of children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 609802
  2. Yazar: CEREN ENÜSTÜN HÜRMEYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı Otizm Spektrum Bozukluğu(OSB) tanısı olan çocukların annelerinde ayrılma anksiyetesi bozukluğu(AAB), psikolojik dayanıklılık ve evlilik uyumu arasındaki ilişkinin kontrol grubu ile karşılaştırılarak incelenmesidir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Polikliniği'nde takip edilmekte olan OSB tanılı çocuğu olan 70 anne ve kontrol grubu oluşturmak üzere sağlıklı çocuğu olan 74 gönüllü anne dahil edilmiştir. Çocukların yaş aralığı 2-6 yaş arasındadır. Çocuklarda otizm semptom şiddetini değerlendirmeye yönelik Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği(ÇODÖ) uygulanmıştır. Katılımcılara sosyodemografik bilgilerin yer aldığı veri formları doldurulmuştur. Uygulanan Ayrılma Anksiyetesi Belirtileri için Yapılandırılmış Klinik Görüşme, Ayrılma Anksiyetesi Belirti Envanteri ve Yetişkin Ayrılık Anksiyetesi Anketi sonuçlarına göre katılımcılara AAB tanısı konmuştur. Katılımcıların psikolojik dayanıklılık düzeyini değerlendirmeye yönelik Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların eşleriyle olan uyumunu değerlendirmeye yönelik Evlilikte Uyum Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği de uygulanmıştır. BULGULAR: Gruplar arasında AAB sıklığı ve ayrılma anksiyetesi belirti şiddeti karşılaştırıldığında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Çocuğu OSB olan annelerin psikolojik dayanıklılık düzeyi, sağlıklı çocuğu olan annelerle karşılaştırıldığında daha düşük bulunmuştur. Çocuğu OSB olan annelerin evlilik uyumunun; çocuğu sağlıklı olan annelerle karşılaştırıldığında azalmış olduğu bulunmuştur. Her iki grupta ayrılma anksiyetesi belirti şiddetinin; hem psikolojik dayanıklılık düzeyi hem de evlilikte uyum düzeyi ile negatif yönde bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Çocuğu OSB olan annelerde psikolojik dayanıklılık düzeyi ile çocuktaki otizm şiddeti arasında negatif yönde bir ilişki olduğu görülmüştür. Psikolojik dayanıklılık düzeyinin daha düşük olması ve çocukluk döneminde ebeveynden ayrı kalma öyküsünün; Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Bozukluğu'nu (YAAB) anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur. Depresif belirti düzeyinin yükselmesi , evlilik uyumunun azalması ve eğitim düzeyinin düşük olmasının;annelerin dayanıklılık düzeyinin düşük olmasını anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur. SONUÇ: Bulgular; ayrılma anksiyetesi belirti şiddetinin yüksek ve evlilik uyumunun azalmış olmasının dayanıklılık düzeyinin düşük olması ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Dayanıklılığın dinamik bir süreç olduğu göz önünde bulundurulduğunda OSB tanısı olan çocukların annelerinde dayanıklılığı arttırmaya yönelik stratejilerin geliştirilmesine ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to investigate the relationship between separation anxiety disorder(SAD), psychological resilience and marital adjustment in mothers whose children were diagnosed Autism Spectrum Disorder(ASD); and to compare it with mothers of healthy children. METHOD: A sample of seventy mothers whose children were diagnosed ASD who have been followed-up at Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic of Bakirkoy Mazhar Osman Mental Health and Neurology Training and Research Hospital and seventy-four volunteer mothers with healthy children were included in the study. The ages of the children ranged from 2 to 6 years. Childhood Autism Rating Scale(CARS) were applied to confirm the diagnosis of ASD. The participants were administered sociodemographic data form. Based on the results of Structured Clinical Interview for Separation Anxiety Symptoms, Separation Anxiety Symptom Inventory and Adult Separation Anxiety Questionnaire, the participants were evaluated and diagnosed with SAD. Psychological Resilience Scale for Adults (RSA) was applied the resilience level of the participants. Marital Adjustment Test(MAT) was administered to measure the harmony of the participants with their spouses. Beck Depression Scale and Beck Anxiety Scale was also applied. RESULTS: The results have been showed that there was no significant difference in the frequency of SAD and severity of separation anxiety symptoms in between the groups. It has been found that resilience level was significantly lower in mother of children with ASD than comparison group. It has been found that marital adjustment level was decreased in mothers of children with ASD than mothers of healthy children. The severity of separation anxiety symptoms has been found to have a negative correlation with both level of resilience and marital adjustment. It has been showed that a negative relationship between mothers' resilience level and their child's autism severity. Lower levels of resilience and history of separation from the parent during childhood were found to be significant predictors of ASAD. Higher levels of depressive symptoms, decreased marital adjusment and lower level of education were found to be significant predictors of lower levels of resilience. CONCLUSION: Findings demonstrate that high severity of separation anxiety symptoms and decreased marital adjustment was associated with lower resilience level. Considering that resilience is as a dynamic process, it is seen that there is a need to develop strategies to increase resilience in mothers of children with ASD.