Construction and presentation of communication consultancy expertise in Turkey
Türkiye'de iletişim danışmanlığı uzmanlığının inşası ve sunumu
  1. Tez No: 609814
  2. Yazar: BARİKA GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YONCA ASLANBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki halkla ilişkiler ve/ya iletişim danışmanlığı ajanslarının profesyonel uzmanlığı ile ilgilidir. Çalışmanın amacı, bu danışmanların ve danışmanlık ajanslarının, uzmanlıklarını nasıl inşa ettikleri ve nasıl sunduklarına dair detaylı bir fotoğraf sunmaktır. Çalışma iletişim danışmanlarının hizmet inşa ve sunum süreçlerini, Erving Goffman'ın Günlük Yaşamda Benliğin Sunumu (The Presentation of Self in Everyday Life, 1959) kitabında sunduğu dramaturji metaforu temelinde incelemekte ve iletişim danışmanlığının en temel özelliklerinden biri olan, danışmanlık hizmetlerinin kalitesinin ve değerinin iletişiminde kullanılan bir dizi izlenime odaklanmaktadır. Çalışmanın ilham kaynakları arasında, Goffman'ın dramaturji perspektifinin yanı sıra, iletişim danışmanlığı hizmetleri ile benzerlik gösteren yönetim danışmanlığı hizmetleri hakkındaki akademik çalışmalar ve halkla ilişkiler/iletişim danışmanlığı ajansları tarafından sunulan hizmetlerin farklı yönleri ile ilgili halkla ilişkiler alanındaki akademik çalışmalar da bulunmaktadır. Çalışma aynı zamanda, daha kapsamlı bir zemin sunabilmek adına, uluslararası alandaki ve Türkiye'deki halkla ilişkiler sektörünün kaynaklarına da gönderme yapmaktadır. Araştırma alanı olarak halkla ilişkiler/iletişim danışmanlığı ajanslarının seçilmiş olması, Türkiye'de iletişim danışmanlığı hizmetlerinin nasıl inşa edildiği ve sunulduğunun, sektörün önde gelen saygın danışmanlarının deneyimleri kanalıya aktarılmasını sağlamıştır. Bu çalışmanın araştırma sorusunun cevaplanması doğrultusunda, kalitatif bir metodoloji benimsenmiştir. Bu doğrultuda, Türkiye'nin saygın halkla ilişkiler ajanslarının kurucusu ve sahibi olan 30 iletişim danışmanı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma, iletişim danışmanlığının rolü ve katkısı ile ilgili akademik literatürün geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Çalışma kapsamında yürütülen araştırma sonucunda, Türkiye'deki iletişim danışmanlarının entelektüel kapasitelerinin son derece gelişkin olduğu; ancak sektörün profesyonel kapasitesinin derinleştirilmesi için farklı uzmanlık hizmetlerinin sunulması, insan kaynakları yönetiminin geliştirilmesi ve dış dünyadaki gelişmelerin yorumlanması kanalıyla iletişim danışmanlığının otoritesinin yükseltilmesi gereği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with the professional expertise of public relations consultants - or the communication consultants as it is often referred to- in the public relations and/or communication consultancy agencies in Turkey. The objective of the study is to provide a detailed description of how these consultants construct and present their expertise. The research examines the activities of these consultants within the backdrop of the dramaturgical metaphor developed by Erving Goffman in The Presentation of Self in Everyday Life (1959), through a focus on one of the core features of the communication consultancy work, namely the creation and maintenance of a series of impressions to persuade clients of the quality and value of this service. While incorporating Goffman's dramaturgy in the detailed examination of external communication consultancy services, the study is also inspired by scholarly work on the similar nature of management consulting services, as well as international and Turkish scholarly literature on the various aspects of services provided by public relations and/or communication consultancy agencies. Furthermore, with the objective of providing a full picture, the study also refers to up-to-date international and Turkish public relations industry literature. By focusing on the public relations/communication consultancy agency as the research site; the study offers a rich description of the the construction and presentation of communication consultancy expertise in the Turkish context, through the accounts of the most prominent and credible consultants of the industry. The study adopts qualitative methodology in exploring the research question of the study, employing the method of in-depth interviewing. 30 participants of the study are the leading Turkish communication consultants, most of whom are also the founders and the owners of the credible consultancy agencies in Turkey. Responding to the need for more research on the role and contribution of the external communication consulting, the study has revealed that although the intellectual capabilities of the Turkish communication consultants are highly developed, the industry has to enhance its professional capacity by developing diverse and specialized services, by improving its human resources management, and by claiming authority through informed translation of the external world into the realm of communications.