Sharing economy platforms' role in trust formation
Paylaşım ekonomisi platformlarının güveni oluşturmadaki rolü
- Tez No: 609824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Güven, akranlar arası paylaşım ekonomisinde kaynakların yabancılarla paylaşılmasının hem temelini hem de kaygan zeminini oluşturuyor. Paylaşım koşullarını belirlediklerinden dolayı internet platformları güven oluşumunda en etkili aktör konumundadır. Ağırlıklı kitlesel fonlama olmak üzere on paylaşım ekonomisi platformunu ele alan bir nitel analizle, bu çalışma aracıların güven oluşumuna uygun ortamlar yaratma kapasitesine yönelik karşılaştırmalı ilk anlayışı sunmayı amaçlıyor. Giddens'ın soyut sistem yaklaşımından ilham alarak inşa ettiğim bir güven piramidiyle ve bilinmezlik yönetimi iletişim teorisini araç olarak kullanarak kullanıcılar ve platformlar hakkındaki bilgilerin şeffaf ve erişilebilir kılınmasına dair pratikleri inceledim. Airbnb ve Couchsurfing gibi işbirlikçi tüketim platformları ödül bazlı kitlesel fonlama platformlarına kıyasla daha zengin kendini gözleme mekanizmaları sunarak akrana güven oluşumunda daha güçlü bir performans sergiliyor. Lider ödül bazlı kitlesel fonlama platformları Kickstarter ve Indiegogo fon toplayan girişimcinin (yaratıcının) projeyi hayata geçirme performansını izleyen organize bir süreç temin etmediğinden, başarının ölçüsü vaat edilen ödülleri teslim etmekten ziyade fonlama hedefine ulaşmak olarak algılanıyor. Ayrıca, aracılık komisyonlarının fonlama miktarıyla doğru orantılı artması platformları aşırı talebi kontrol etmeye dair teşvik edici olmadığından, potansiyel bir çıkar çatışmasına işaret ediyor. İncelenen paylaşım ekonomisi platformlarının çoğu böyle gelişmekte olan bir ekosistemin belirsizlik yönetimi için gerek duyduğu saydamlığı da sunmakta geri kalıyor. Kullanıcılarla bir gelir paylaşımı ortaklığına dayanan paylaşım ekonomisi platformları, akranları sadece finansal değil bilgilendirme açısından da güçlendirmek için açıklık sağlamalılar. Öğrenme eğrisindeki pozitif ve negatif tecrübelerin daha fazla paylaşılması, doğru derslerin çıkarılmasına ve tüm tarafların işbirliğine devam etmesine yönelik bir çapa niteliğinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
Trust is a double-edged sword in peer-to-peer sharing economy being both the foundation and a slippery ground of sharing resources with total strangers. The online platforms are the most influential actors in trust formation as they set the terms of sharing. Through a qualitative analysis across ten sharing economy platforms with a focus on crowdfunding, this study aims to introduce the first comparative understanding of these middlemen's capacities in creating suitable environments for trust-building. I constructed a trust pyramid inspired by Giddens' abstract system approach and utilized the communication theory of uncertainty management as a tool to assess main practices in making information, both about users and platforms, transparent and accessible. Collaborative consumption spaces like Airbnb and Couchsurfing fare stronger than crowdfunding platforms in peer trust formation with richer self-monitoring mechanisms. At leading reward-based crowdfunding platforms, Kickstarter and Indiegogo, no organized process tracks creators' performances post-funding, and reaching the funding goal rather than delivering the promised rewards becomes the measure of success. Also, as their intermediary commissions increase proportional with funds, crowdfunding platforms exhibit little incentive to limit over-funding, hence creating a potential conflict of interest. Moreover, most of the studied platforms fall short of the transparency such an emerging ecosystem would demand for uncertainty management. Relying on a revenue-sharing partnership with users, sharing economy platforms are compelled to provide more openness, empowering peers both in financial and informational terms. Increased disclosures of both positive and negative experiences along the learning curve would be an anchor for correct lessons and the continued cooperation of all the stakeholders in this fluid environment.