How does fandom end? from immersion to dissolution Ex-fans and unfans
Hayranlık nasıl sona erer? Tutulmadan çözülmeye ex-fanlar ve unfanlar
- Tez No: 609823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ESER TELCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmanın amacı hayranlıktan çıkış fazını analiz etmek suretiyle hayranlık kavramı ile ilgili daha geniş bir bakış açısı önermek. Hayranlık fenomeni ile ilgili daha bütünsel bir kavrayışı mümkün kılmak amacıyla hayranlığın bitişi analiz ediliyor. Eski hayran kavramı incelenerek, hayranlıktan çıkış süreci ve dinamikleri ile ilgili de bir model sunuluyor. Bu çalışmadaki bulgular otuz eski hayran ile yapılan yüz-yüze görüşmeleri kapsayan bir kalitatif araştırmanın sonucudur. Eski hayranların kendi hayranlık deneyimleri ile ilgili anlatımları baz alınarak hayranlık fenomeni ile ilgili daha bütünsel bir kavrayış oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu süreci formüle ederken kanca, çapa ve tetik konseptleri kullanılmıştır. Öncelikle, hayranlık fazlarına ilişkin bir model ile hayranlık deneyiminin tamamı analiz edilmektedir. Bu modelde hayranlığın beş fazı önerilmektedir. Bunlar: hayranlık oluşumu, hayranlık, hayranlıktan çıkış öncesi, hayranlıktan çıkış ve hayranlıktan çıkış sonrası fazlarıdır. Daha sonra, ilgili üç faza odaklanarak – ki bunlar; hayranlıktan çıkış öncesi, hayranlıktan çıkış ve hayranlıktan çıkış sonrası fazlarıdır - eski hayran olma süreci çözümlenmektedir. Hayranlıktan çıkış tetikleri sekiz farklı tetikleyici olarak sunulmaktadır. Bu tetiklerin etkileri ve etki dereceleri sırasıyla analiz edilmektedir. Akabinde, hayranlıktan çıkışın üç alanı ve hayranlıktan çıkışın duyguları incelenmektedir. Son olarak, hayranlıktan çıkış sürecine dair bir model üç farklı süreç olarak sunulmaktadır. Bu araştırma, hayranlığın sonuna odaklanarak, hayranlık deneyiminin tamamına ilişkin bir kavrayış önermektedir. Aynı zamanda, eski hayranların deneyimlerine ve eski hayranlık olgusuna ışık tutmaktadır. Bu sayede, bu çalışma hayranlıktan çıkış ile ilgili daha fazla araştırma yapılmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the end of fandom and propose a wider scope of study in fan studies, not only during the fandom phase, but also during and after the dissolution phase. Dissolution phase of fandom is explored in an attempt to construct a better understanding of the phenomenon of fandom. The process of becoming an ex-fan is analyzed and a model pertaining to the process of dissolution is proposed. Findings are based on a qualitative research of face-to-face interviews with thirty self-reporting ex-fans of media-texts and star-texts. Ex-fans' narratives about their experiences of fandom are utilized to formulate a better comprehension of the phenomenon of fandom in whole. First, the experience of fandom is analyzed in its totality by depicting a model about the phases of fandom. Five phases of fandom are proposed in this model. These are: fandom formation, fandom, pre-dissolution, dissolution and post-dissolution phases of fandom. Next, the process of becoming an ex-fan is deciphered through an investigation of the three related phases, namely: pre-dissolution phase, dissolution phase and post-dissolution phases of fandom. Triggers of dissolution are introduced and their impact and degrees of impact are presented, respectively. Then, the three domains of dissolution are analyzed, following an investigation of the feelings of dissolution. Finally, the process of dissolution is proposed as a model that consists of three distinct processes. This study offers a closer inspection of the end of fandom, thus enabling a complete understanding of the experience of fandom.