Şirketlerin finansal başarısızlıklarının tahmini: Havayolu sektörü üzerine bir araştırma
Predicting firm's financial distress: A research on airline sector
- Tez No: 609829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET RECEP ARMUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Finansal başarısızlık firmaların başta ödeme yükümlülüğü olmak üzere finansal yeterliliklerini yerine getirememesi durumunu ifade etmektedir. Finansal başarısızlık, firmanın politikalarından dolayı ortaya çıkabileceği gibi makroekonomik göstergelerden dolayı da firmalar finansal başarısızlığa uğrayabilmektedirler. Finansal başarının tespiti amacıyla birçok yöntem geliştirilmiştir. Bunlar genellikle firmanın finansal tablolarından elde edilen oranların çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak bunun bir eğilim oluşturacak şekilde bir araya getirilerek bir sonuç ortaya çıkarılmasıdır. Bu yöntemlerin en önemlilerinden birisi Edward Altman'ın geliştirdiği modeldir. Bu modelde firmaların finansal tablolarından elde edilen verilerin belirli katsayılarla çarpılması sonucunda ulaşılan değer bir sınıflama aracı olarak kullanılmaktadır. Altman daha sonra modeli çeşitli sektörlere göre revize etmiştir. Bu çalışmada Altman'ın hizmet firmaları için geliştirdiği Z“ Skoru kullanılmıştır. Çalışmada faaliyetlerini sürdüren ve son yıllarda faaliyetlerine son vermiş 30 havayolu firması seçilmiş ve bu firmalara ait 7 yıllık finansal raporlardan elde edilen oranlardan meydana getirilen Z”Skorları kullanılarak sınıflandırma yapılmıştır. Bu skorlar kullanılarak yapılan discriminant analizinde firmaların %78'inin doğru sınıflandığı sonucu ortaya çıkmıştır. Regresyon analizi sonucunda, Z" Skorunun % 67,8 oranında kullanılan oranlar tarafından açıklandığı sonucu ortaya çıkmıştır. Sonuçlara bakıldığında modelin havayolu firmalarının sektörsel özelliklerinden dolayı finansal başarısızlığı tahminde yetersiz kaldığı sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial failure refers to firms' failure to fulfill their financial capabilities, particularly the obligation pay. Financial failure may arise due to the firm's policies, and firms may undergo financial failure due to macroeconomic indicators. Several methods have been developed to determine financial success. These are usually the results obtained from the financial statements of the company by using a variety of statistical methods to bring together a trend to create a result. One of the most important of these methods is the model developed by Edward Altman. In this model, the value obtained by multiplying the data obtained from the financial statements of companies by certain coefficients is used as a classification tool. Altman then revised the model to various sectors. In this study, Z“ Score that Altman has developed for service firms has been used. In the study, 30 airline companies that have been continued their activities and have terminated their activities in recent years were selected and classification was made by using Z”Scores which have been obtained from 7 year financial reports belonging to these companies. The discriminant analysis of these scores revealed that 78% of the firms have been classified correctly. As a result of the regression analysis, it has been revealed that the Z" Score has been explained by the rates used at 67,8%. The results show that the model is insufficient in predicting financial failure due to the sectoral characteristics of airline companies.