Tersine lojistik kapsamında kâğıt atık toplama alanları kurulumu için arz potansiyelinin modellenmesi
Modeling the supply potential for setting of paper waste collection centers under reverse logistics
- Tez No: 609857
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZVAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Doğal dengenin bozulması ve kısıtlı kaynaklar, atık geri dönüşümü ile ilgili konuların yakın zamanda fazlaca ilgi görmesine sebep olmuştur. Atık kâğıtların geri dönüşü ise tersine lojistik ağ tasarımı bünyesine dâhil olmaktadır. Çalışmada tersine lojistik ağ tasarımında minimum maliyet amaç fonksiyonu ile karma tam sayılı doğrusal programlama modeli geliştirilmiştir. Problem; çok ürünlü, çok aşamalı, tek periyotlu yer-tahsis problemidir. Çözüm yaklaşımı olarak deterministik varsayımlar altında özel bir şirkete ait ağ yapısı ile ele alınmıştır. Veriler modellemeye girdi olarak alınmış, farklı senaryolar üzerinden duyarlılık analizleri yapılarak çözüm yaklaşımı değerlendirilmiştir. Çalışma yer-tahsis problemine üretimi toplanan atıkların kalite cinsini de katarak farklı bir boyuta taşıması bakımından farklıdır. Ayrıca karar destek sistemi ile de model dinamik hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The deterioration of the natural balance and limited resources have caused much attention to issues related to waste recycling in the near future. The recycling of waste paper is included in the reverse logistics network design. In this study, mixed integer linear programming model with minimum cost objective function is developed in reverse logistics network design. Problem; is multi-product, multi-stage, single-period location-allocation problem. Under the deterministic assumptions as a solution approach, it is discussed with the network structure of a private company. The data were taken as input to the modeling and sensitivity analysis was performed on different scenarios and the solution approach was evaluated.The study is different in terms of transferring production to a different dimension by adding the quality type of collected wastes to the location-allocation problem. In addition, the model has been made dynamic with the decision support system.