Bitümlü sıcak karışımların farklı iklim şartlarında bozulmasına filler etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation the effect of the filler on the deterioration of the bituminous hot mixtures in climatic conditions
- Tez No: 609887
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ülkemizde en çok tercih edilen karayolu üst kaplama malzemelerinin başında bitümlü sıcak karışımlar gelmektedir. Bitümlü sıcak karışımlar kaba agrega, ince agrega ve bitümün uygun sıcaklıkta karıştırılmasıyla elde edilir. Kaplamanın performansını agrega cinsi ve miktarı, bitümlü bağlayıcı cinsi ve miktarı gibi etkileyen birçok etken vardır. Bitümlü sıcak karışımların bozulmasını etkileyen başlıca faktörlerden biri iklim şartlarıdır. Viskoelastik ve termoplastik malzeme olan bitüm, yazın ısınarak yumuşar ve kışın gevrekleşerek çatlar. Bitümlü sıcak karışımların bozulmasını azaltmak amacıyla gelişen teknolojiyle birlikte aynı doğrultuda çalışmalar artmıştır. Bu çalışmada, farklı doğal filler malzemeler kullanılarak bitümlü sıcak karışımların sıcaklık ve yağmur etkisiyle performans kaybını önlemek hedeflenmiştir. Doğal filler malzeme olarak bazalt, kalker ve volkanik cüruf kullanılmıştır. Doğal filler malzeme oranı % 6 olarak sabit tutulmuştur. Tüm karışımlarda kaba ve ince agrega için bazalt kullanılmıştır. Bazalt filler, kontrol numunesi olarak değerlendirilmiştir. Agrega, bitüm ve bitümlü sıcak karışım deneyleri olarak üç ayrı kategoride deneyler yapılmıştır. %4,5– 5 – 5,5 – 6 – 6,5 oranlarında bitüm kullanılmak üzere toplam 45 adet numune hazırlanmıştır. Marshall stabilite ve akma deneyine tabii tutulan numuneler, farklı filler malzemeler için optimum bitüm yüzdesi belirlenmiştir. Optimum bitüm yüzdesi belirlenen karışımlara yaşlandırma tayini yapılmıştır. Farklı deneylere tabii tutulan numunelerin iklim şartlarındaki performansı karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak kalker atığının fazla olduğu kurak bölgelerde alternatif filler malzemesi olarak kullanılabileceği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bituminous hot mixtures are the most preferred road top coating materials in our country. Bituminous hot mixtures are obtained by mixing coarse aggregate, fine aggregate and bitumen at appropriate temperature. There are many factors affecting the performance of the coating, such as aggregate type and quantity, bituminous binder type and quantity. One of the main factors affecting the degradation of hot bituminous mixtures is climatic conditions. Bitumen which is viscoelastic and thermoplastic meterial, softened by heating in summer and brittle in winter and cracks. In order to reduce the deterioration of bituminous hot mixtures, studies have increased in line with the developing technology. In this study, it is hot bituminous mixtures under climatic conditions by using different natural filler materials. Basalt, limestone and volcanic slag were used as natural filler materials. Natural filler material was kept constant at % 6. Basalt was used for coarse and fine aggregate in all mixtures. Basalt filler was considered as control samples. Aggregate, bitumen and hot bituminous mixture experiments were performed in three different categories. A total of 45 samples were prepared to use % 4,5 – 5 – 5,5 – 6 – 6,5 ratio of bitumen. The samples subjected to Marshall stability and yield tests determined the optimum bitumen percentage. The climatic performance of the samples subjected to different experiments was evaluated comparatively. As a result, it can be used as alternative filler material in arid regions where limestone waste is high.